1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhenek [66]
2 years ago
12

Trevin puts 8 gallons of gas in his car and pays $22 What is the cost of 1 gallon of gas​

Mathematics
2 answers:
Setler [38]2 years ago
6 0

Answer:

1 gallon of gas is $2.75

Step-by-step explanation:

becuase 22 divided by 8 (since they put 8 gallons in) = 2.75

solniwko [45]2 years ago
3 0

Answer:

2.75

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write the formula for translation at enivorgement​
ASHA 777 [7]

Answer:

In the coordinate plane we can draw the translation if we know the direction and how far the figure should be moved. To translate the point P(x,y) , a units right and b units up, use P'(x+a,y+b) .

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Simplify 5m-2(6m-5)+2<br><br>a. -7m-8<br>b. -7m+12<br>c. 17m+12<br>d. 17m-8
fgiga [73]

The answer is B. -7m+12.


First distribute the -2 to 6m and -5.

5m-2(6m-5)+2

5m+(-2*6m)+(-2*-5)+2

5m+-12m+10+2


After that, combine the like terms.

5m+-12m+10+2

-5m+-12m=-7m

10+2=12


The simplified expression is -7m+12.

7 0
3 years ago
Caleb wants to work as a dog walker. One client offers him $10 per day to walk his dog Puff, and wants Caleb to walk Puff every
BabaBlast [244]

Answer:

he will earn more if he walks Puff .

Step-by-step explanation:

This is because they are seven days in a week which will make him gain $70 per week if he walks puff but will gain $60 per week if he walks shane so caleb should walk puff if he wants to gain more.

6 0
3 years ago
3 books cost $150 and one book is half of the total amount of the other two books. what is the amount of the books
Margaret [11]
$50 each
(2 books + 1 book : $100 + $50 = $150)
6 0
3 years ago
Un chip tiene un espesor de 0,12 mm y un atomo de cobre mide 0,00000000133 m.¿cuantos atomos se necesita para alinearlos en el e
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

El espesor de un chip es de 0.12mm

Y el diámetro de un átomo de cobre, mide aprox:

0.00000000133 m

Queremos saber cuantos átomos deberemos alinear de tal forma que la "cadena" de átomos de cobre mida 0.12mm

Eso es equivalente a ver cuantas veces entra 0.00000000133 m en 0.12mm

Primero, escribamos ambos valores en las mismas unidades, sabiendo que:

1m = 1000mm

Podemos reescribir:

0.00000000133m = 0.00000000133*(1000 mm) = 0.00000133mm

Entonces tenemos que ver cuantas veces entra 0.00000133mm en 0.12mm

Esto sera igual al cociente entre 0.12mm y  0.00000133mm, esto es:

N = (0.12mm)/(0.00000133mm) = 90,225.6

Redondeamos al próximo número entero:

N = 90,226

Esa es la cantidad de átomos que se necesitan.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the equation of the horizontal line that contains the point left parenthesis negative 3 comma 2 right parenthesis . express
    8·1 answer
  • What is 1/20 as a decimal?
    6·2 answers
  • (I NEED THIS ANSWERED QUICKLY!)
    11·1 answer
  • There are a total of 63 bikes in a store. If the ratio of blue bikes to red bikes is 4 to 5, how many of the bikes are blue?
    9·1 answer
  • -2x plus7y<br><br> please help me guys
    6·1 answer
  • Identify the equation that describes the line in slope-intercept form. slope =1; y-intercept =1\3
    15·1 answer
  • What is the equation of the line that has a slope of 4 and passes through the point (3, -10?
    7·1 answer
  • What is (a+b)(x)?<br> Let a(x)=3x^2-5x+2 and b(x)=x^2+8x-10
    13·1 answer
  • Helpppp me i dont understand this and i need the answer fast &lt;3
    15·1 answer
  • 35. (Figure 9-2: Shrimp Market) If the government imposes a quota limiting sales of shrimp to 250
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!