1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovikov84 [41]
2 years ago
11

Number 1 and 2 to lease help

Mathematics
1 answer:
Leno4ka [110]2 years ago
4 0

Answer:

1.y=0.5x

2.y=2x+1

Step-by-step explanation:

slope = y2-y1/x2-x1

y-y1=slope(x-x1)

You might be interested in
Equivalent ratios to 16:12 and 12:16
gtnhenbr [62]
It is 36:24 and 24:36
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I need help with number 12
mestny [16]
(r - s)³ + r²
= (-3 - (-4))³ + (-3)²
= (-3 + 4)³ + 9
= 1³ + 9
= 1 + 9
= 10
6 0
2 years ago
Can someone please help me with this
schepotkina [342]

Answer:

y=25

2 of the y's = 50 in total

Step-by-step explanation:

180-115=x

x=65

180-90-65=y

y=25

5 0
2 years ago
A pitcher holds two gallons if nine people share it equally how much do they get .
astraxan [27]
Is simply the quotient from 2 ÷ 9, so each one gets 2/9 of a gallon, which is about 57 ounces of lemonade, assuming it has lemonade.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The standard form of -36/-216
    15·2 answers
  • Bus A and Bus B leave the bus depot at 4 pm. Bus A takes 15 minutes to do its route and bus B takes 35 minutes to complete its r
    6·1 answer
  • Help me with thank u sm ❤️❤️
    13·1 answer
  • BRAINLIEST ASAP! PLEASE HELP ME :)
    10·1 answer
  • Help me, please.........
    8·2 answers
  • Radius of a circle is 5 cm
    11·1 answer
  • If f(x) =3/4x+5/6 what is f(12)​
    12·1 answer
  • Given (21,7) and (x,<br> 1), find all x such that the distance between these two points is 17.
    12·1 answer
  • Pring 2022
    9·2 answers
  • The height of a tank is 3 meter and volume is 12 million centimeters. find the area of the square base of the tank in square met
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!