1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shalnov [3]
3 years ago
9

Subtract: (-5x + 8) - (3x + 5)​

Mathematics
1 answer:
Tanya [424]3 years ago
5 0

Answer:

Solution: -8x + 3

Step-by-step explanation:

KHAN ACADEMY

(p.s. can u give me brainliest?)

You might be interested in
Please help I give Brainllest, stars, and hearts!
Neporo4naja [7]

Answer is in screenshot. Can I now have Brainliest?

6 0
3 years ago
PLS HELP ILL MARK CROWN
jok3333 [9.3K]

Answer:

4x−7

Step-by-step explanation:

Being given our polynomial:

4x^{2}+ x - 14,

We must find the roots to get our answer.

x = (- 1 ± √(1 - 4*4*(-14)) / 8

x = (- 1 ± √225) / 8

x = ( -1 ± 15) / 8

x₁ = (- 1 + 15)/ 8 = 14/8 = 7 / 4

x₂ = (- 1 - 15) / 8 = - 16/2 = - 8

The factors we came up with:

(x - x₁)(x - x₂)

(x - 7/4)(x + 8)

1/4(4x - 7)(x + 8)

So,

The correct option is C.

:)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the circle. Use 3.14 for .<br> 80 yd<br> The area of the circle is about<br> yd2?
Aleksandr [31]

Step-by-step explanation:

A =nr²

=3.14 × (80/2)

=3.14 × 40

= 125.6yd²

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If travel at a rate of 45 mph how many minutes will it take you to travel 1 mile
xz_007 [3.2K]
Every minute you would travel .75 miles, but divide that by 3 and you get 1 minute and 33 seconds.

4 0
4 years ago
An 8-quart jug of water costs $6.08. What is the price per cup?
padilas [110]

Answer:

$0.19 cents

Step-by-step explanation:

First, find how many cups are in 8 quarts.

1 quart is 4 cups, so to find the number of cups, multiply 8 by 4:

8(4)

= 32 cups

Then, to find the price per cup, divide the cost by the number of cups:

6.08/32

= 0.19

So, the price per cup is $0.19 cents

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me with 13 12 10 9 8 6 BONUS:7 44 POINTS!!!
    10·2 answers
  • Ads Galore makes posters with standard dimensions of inches by 11 inches as shown.
    12·1 answer
  • A student reports that, of a simple random sample of 50 college u undergraduate students, 21 % were taking more than fifteen cre
    14·1 answer
  • 80% as a fraction in simplest form
    8·1 answer
  • How do you find a circumference of a circle?
    5·1 answer
  • Tony spent $60 on video games , each video game cost $6 . how many video games did tony buy
    13·2 answers
  • For what value of p would the statement 5p=30 be true? A.P=6 B. P=7 C.p=5 D. P=4
    14·2 answers
  • −7x−50≤−1 AND−6x+70&gt;−2
    13·2 answers
  • Please answer i don't have muc time
    15·1 answer
  • Find the value of x. Then find the angle measures of the polygon.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!