tomatoes are $2.75 per pound, or you can buy a 5 pound box for $11. what is the better value option?
2 answers:
Answer:
buying the box for $11 is the better option
2.75×5=13.75
so 5 pounds separately would be $13.75
Answer:
The better value is 5pounds for $11
Step-by-step explanation:
2.75×5= $13.75
so the 5 pounds for $11 would be better because the other option would cost $13.75 for the same amount
You might be interested in
B. 2h+4
"Worked four hours MORE"
More symbolizes addition
"TWICE the number of hours"
Twice means multiple by two - two times a number
Answer:
A quadrilateral is a rectangle
Answer:
40.25 I guess
Step-by-step explanation:
Answer:
78
Step-by-step explanation:
B and C make sense to me.