1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rama09 [41]
3 years ago
10

tomatoes are $2.75 per pound, or you can buy a 5 pound box for $11. what is the better value option?​

Mathematics
2 answers:
denpristay [2]3 years ago
6 0

Answer:

buying the box for $11 is the better option

2.75×5=13.75

so 5 pounds separately would be $13.75

kozerog [31]3 years ago
4 0

Answer:

The better value is 5pounds for $11

Step-by-step explanation:

2.75×5= $13.75

so the 5 pounds for $11 would be better because the other option would cost $13.75 for the same amount

You might be interested in
This month, Tony worked four hours more than twice the number of hours, h, he worked last month. What expression represents the
Nikitich [7]
B. 2h+4
"Worked four hours MORE"
More symbolizes addition
"TWICE the number of hours"
Twice means multiple by two - two times a number
5 0
3 years ago
What shape is a rectangle but is not a square
beks73 [17]

Answer:

A quadrilateral is a rectangle

3 0
2 years ago
Find the total cost to the nearest $115 tablet, 35% markup
Ymorist [56]

Answer:

40.25 I guess

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Debra has $270 at most to spend on CLOTHES l. she wants to buy a pair of Jean's for $165 and spend. the rest on tshirts. Each t-
andreev551 [17]

Answer:

78

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given that f(x) = x² +8x+3 and g(x) = -x-7, which of the following is true?
Valentin [98]
B and C make sense to me.
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Last Saturday the Movie Plex theater sold 1456 tickets the theater so six times as many regular price tickets as it's so discoun
    8·1 answer
  • Answer the question below
    6·1 answer
  • When the Bureau of Labor Statistics conducts a survey, it begins by partitioning the United States adult population into 2,007 g
    11·1 answer
  • When Arjun makes hot cocoa, he adds 20 mL 20 mL20, start text, space, m, L, end text of chocolate syrup for every 3 33 ounces of
    9·1 answer
  • Answer the following question about the function whose derivative is given below
    6·1 answer
  • Refer to the equation 2x − 6y = 12.
    10·1 answer
  • Can someone help me with this
    14·2 answers
  • Please help me with this question:
    5·2 answers
  • Daniel measures pieces of wood for a project. These are lengths, In Inches:
    13·1 answer
  • In the number 7,777. 777, what is the difference between the 7 in the hundreds place and the 7 in the column to its left?.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!