1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marshall27 [118]
2 years ago
14

6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
AveGali [126]2 years ago
8 0
Your answer would be $1.89

You take 11.34 and divide it by 6. After that you’ll be 1.89 as your unit price.

1.89 is how much for 1 pound
You might be interested in
John goes running every morning. He can run 3 miles in 1 hour. How many miles would he be able to run in 1 and ½ hours? A. 4.5 m
BARSIC [14]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

well less than 3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last question need to be answered
shepuryov [24]
The answer would be 110 degrees. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If n represents a number, then write an expression for the difference of three times the number after it was increased by 3 and
faust18 [17]
• Increased by 3
n+3
• Twice the number
2(n+3)
• Three times the number
3n
• Final result
2(n+3)-3n
5 0
2 years ago
PLLLLLLSSSSSs helpppppppp
Citrus2011 [14]

Answer:

x = 40

y = 62

Step-by-step explanation:

I figured out the answer by finding the x on the left triangle first by writing an equation:

(3x - 18) + (x + 7) + (x - 9) = 180

once I worked that I plugged in the number which was 40.

Then for the triangle to the right I also plugged in the numbers for x and got 118 degrees I took 180 and subtracted 118 to get my answer of 62 for y.

5 0
3 years ago
What is the solution to the system of linear equations?
Rudik [331]
6x + 7y = 59...multiply by -4
4x + 5y = 41...multiply by 6
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3/4 into decimal show work​
    11·1 answer
  • Choose the equation of the line that contains the point (1,-1) and (2,-2)
    11·1 answer
  • Using each of the digits 0-6 only once, make two equivalent ratios (also known as a proportion).
    10·1 answer
  • 8.11-10. -4), (5.5) find slope​
    13·1 answer
  • Tina pet sits to earn extra money. She charges a flat service fee of $20, plus $20 per day. If one of her customers spent less t
    6·1 answer
  • Pls help me I will brainlest
    9·2 answers
  • A fair rents a thrill ride for $3000. It cost $4 to purchase a token for the ride. Write and solve an inequality to determine th
    7·1 answer
  • Find the area of the composite figure.<br><br> A) 22m<br> B) 26m<br> C) 30m<br> D) 34m
    6·1 answer
  • Sonya has a collection of gold and silver coins.
    13·1 answer
  • Simplify 9(8x - 9) + 13x
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!