Answer:
width times length
Step-by-step explanation:
Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
352 . If you multiply 16 by 22 it will give u an answer of 352
Answer:
when y=8 x= 73 ❤️❤️❤️❤️❤️
Answer:
x= 5
Step-by-step explanation:
You need to get rid of the fraction first and to do that you muliply the whole equation by 5 so that your new equation reads 4x+25=45. Then you subtract 25 from both sides so you have 4x=20. Divide both sides by 4 so x=5.