1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yakvenalex [24]
3 years ago
11

In the equation y=2x+1 what is true about the slope

Mathematics
1 answer:
ivolga24 [154]3 years ago
5 0
The answer is 3 !!!!!!!!
You might be interested in
Evaluate log base 12 of y^2, given log base 12=16
Ostrovityanka [42]

Answer:

y = 12^8

Step-by-step explanation:

Log base 12, y^2 = 16

y2 = 12^16

y = sqrt ( 12^16) = (12^16)^1/2

y = 12^8

5 0
3 years ago
13 out of 60 people surveyed were left handed calculate the angle you would use in a pie chart
PtichkaEL [24]
Total angle for the pie chart = 360°

13 out of 60 =    13 / 60

Angle for it =    13 / 60 * 360 = 13 * 6 = 78°

Angle used = 78°
4 0
3 years ago
Simplify the equation <br><br> (-0.75x - 3) -(3.5x +8.4 )
sveta [45]
-2.77x - 11.4. Is the answer to your question
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Eva invests $6400 in a new savings account which earns 3.4 % annual interest, compounded continuously. What
cupoosta [38]

Answer:

$7821.74

Step-by-step explanation:

Eva invests $6400 in a new savings account which earns 3.4% annual interest, compounded continuously.

We have to find the value of her investment after 6 years,

Now, using the formula for the compound interest we can get the value of her investment.

So, it will be V = 6400 (1 + \frac{3.4}{100} )^{6} = 7821.74 Dollars (Approximate)  

{Rounded to the nearest cent} (Answer)

7 0
3 years ago
PLEASE HELP. WILL GIVE BRAINLEST
swat32

Answer:

i would say A. The initial cost for renting a snowmobile is $75, with each hour of use costing an additional $25.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Marty teaches music in his community. He teaches three classes a day, and each class has fewer than 8 students. If Marty teaches
    15·1 answer
  • For how many tickets is the cost the same for club members and nonmembers? Club members = $30 one time fee and $3 per ticket
    9·1 answer
  • One package of blackberries costs $3. How many packages of blackberries can you buy for $15?
    8·1 answer
  • Subtract 6 ounces from 3 pounds.
    9·1 answer
  • To draw a line segment perpendicular to XY passing through point x
    6·2 answers
  • Help me plsssssssssssssssssssssssssssssssssss
    5·2 answers
  • X + 5 &lt; –4<br><br> Solve for x.<br> Answer must be simplified.
    6·2 answers
  • Analyze the diagram below and complete the instructions
    11·1 answer
  • What the perimeter? Will give brainliest (no links)
    15·1 answer
  • The bakery used 29 pounds of butter on Tuesday, 53 pounds of butter on
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!