Answer:
$200
Step-by-step explanation:
First, find the unit rate:
12/3= 4
Then multiply:
4*50= 200
Hope this helps!
Divide the sale price by the original price:
56 / 89 = 0.7
Multiply by 100:
0.7 x 100 = 70%
The sale price is 70% of the original price, so the discount would be 30% (100-70= 30)
Answer:
32 gallons of water
Step-by-step explanation:
8 minutes = 480 seconds.
set up a proportion:
1/15=x/480
we have to solve for x:
15x=480
x=32.
Jess uses 32 gallons of water.
First factor -12m^n - 49mn - 44n^2 to get -(4n+3m)(11n + 4m) then the equation would be:
-(3m + 4n)(4m + 11n) / (-3m - 4n)
Then, cancel out the like terms and the final answer would be
4m + 11n