1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lianna [129]
2 years ago
11

Which pairs of numbers, whose sum is 35, have the largest product?

Mathematics
1 answer:
goldenfox [79]2 years ago
3 0
17 and 18............
You might be interested in
William went to the shop with $20.00. He bought a bag, water bottle and shirt. He came home with $1.50. $150 be a positive or ne
Mnenie [13.5K]

Answer:

Positive

Step-by-step explanation:

How much was the bag bottle and shirt. Figure that out and you get the answer. But the real answer should be negative. But the actual answer is positive.

6 0
3 years ago
What is the base 5 representation of the number 219?
Stels [109]

The easiest way to do this is to start with the power of 5 that is just under 219.

125 would be the closest power of  5

Now subtract 125 from 219 = 94

=====================

The highest power of 5 closest to 94 is 25. You have to multiply 25 * 3 to get a number close enough to 94 that leaves a remainder under 25

94 - 75 = 19

=======================

19 - 3 * 5 = 4 Same argument as above.

219_10 = 1334_5

4 0
2 years ago
What is the measure of angle 4
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

104

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
1+1<br> (You don't have to answer its for talking)
morpeh [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

1 +1  =   2   g a y   n i g  g a s

7 0
2 years ago
PLS HELP I WILL GIVE BRIANLY
Alik [6]

Answer:

40 dogs

Step-by-step explanation:

Since for every 1 cat there are 5 dogs

You can multiply 8 by 5 to get 40

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
    10·1 answer
  • How do I evaluate each using the values given
    5·2 answers
  • It takes your garden hose 19 seconds to fill your 2-gallon watering can. How long in hours will it take to fill a circular infla
    13·1 answer
  • What is the product? (4x)(-3x^8)(-7x^3)<br> 0 -84x^12<br> o -84x^24<br> O 84x^12<br> O 84x^24
    9·1 answer
  • Graph this line using the slope and y-intercept:<br> y=x+9<br> Click to select points on the graph.
    13·2 answers
  • Will you please help me
    12·2 answers
  • 3/5 and 2/5<br> what is the common denomenator?
    6·2 answers
  • Help is very much appreciated!
    8·2 answers
  • The sum of a number and seven is multiplied by four. The result is equal to negative twelve. The value of the number is __
    15·2 answers
  • The price of an Item has been reduced by 80%. The original price was $65. What is the price of the item now?​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!