1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MatroZZZ [7]
3 years ago
7

Please please help help me please please!!!

Mathematics
2 answers:
lianna [129]3 years ago
5 0
Blank 1: -5
Blank 2: E
insens350 [35]3 years ago
4 0
Blank 1: -5
Blank 2: E
You might be interested in
HELP I WILL GIVE BRAINLIEST<br> The first picture with a bunch of numbers is the data set
anzhelika [568]
Beijing is the beijjng

8 0
2 years ago
What is the product of 136.4 and 0.47?
solniwko [45]

Answer:

64.108

136.3x0.47=64.108

i did it ona calculator

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The parallelogram below will undergo a single transformation.
german
The last 2 options are correct
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Students in an environmental science class raised money to buy plants for a community garden. The students raised money by selli
finlep [7]

Answer:

50 gluten-free cupcakes and 100 regular cupcakes.

Step-by-step explanation:

Let's define the variables:

R = number of regular cupcakes sold

G = number of gluten-free cupcakes sold

The total amount of money raised then is:

M = R*$2.00 + G*$3.00

We also know that:

The number of regular cupcakes sold was 2 times the number of gluten-free cupcakes sold.

then:

R = 2*G

And we also know that the amount of money raised is $350

Then we have the equations:

R = 2*G

R*$2.00 + G*$3.00 = $350

We can replace the first equation into the second one, so we have only one variable:

(2*G)*$2.00 + G*$3.00 = $350

Now we can solve this for G.

G*$4.00 + G*$3.00 = $350

G*$7.00 = $350

G = $350/$7.00 = 50

G = 50

50 gluten-free cupcakes where sold.

And using the equation:

R = 2*G = 2*50 = 100

We can conclude that 100 regular cupcakes were sold.

3 0
2 years ago
Ving Advanced Linear Equations: Practice
Nastasia [14]

Answer:

In the first week, Micah bought 11 gallons of gas.

In the second week, Micah bought 8 gallons of gas.

Step-by-step explanation:

Given:

First week

x gallons of gas at $2.39 per gallon

x gallons = $2.39x

Second week

3 fewer gallons of gas than the first week at $2.49 per gallon

x - 3 gallons = $2.49(x-3)

Total spent = $46.21

$2.39x + $2.49(x-3) = $46.21

2.39x + 2.49x - 7.47 = 46.21

4.88x - 7.47 = 46.21

Add 7.47 to both sides

4.88x - 7.47 + 7.47 = 46.21 + 7.47

4.88x = 53.68

Divide both sides by 4.88

x = 53.68/4.88

= 11

x = 11

First week = x = 11 gallons

Second week

= x - 3

= 11-3

= 8 gallons

Therefore,

In the first week, Micah bought 11 gallons of gas.

In the second week, Micah bought 8 gallons of gas.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The table shows the number of miles driven over time time 4,6,8,10 distance 232, 348, 464, 580
    10·1 answer
  • Find the y-intercept and x-intercept of the line.
    10·1 answer
  • I need the answers quick
    5·1 answer
  • Help please!! would appreciate it ​
    5·1 answer
  • Lauren paid $16.74 for sliced turkey at the deli counter. The turkey cost $6.20 per pound. How much turkey did Lauren buy? Round
    8·1 answer
  • 8 — 16 — 8n.<br> What is n?
    11·1 answer
  • What is the slope of a line parallel to line Y= 3x +2
    5·2 answers
  • Triangle ABC is equilateral. What is the value of X?
    11·2 answers
  • What is the recursive formula for the sequence defined by the explicit equation an = -6 + 3n?​
    5·1 answer
  • 22.857142857142858 As a fraction
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!