1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
3 years ago
15

How does the graph of g(x) =

Mathematics
1 answer:
IRINA_888 [86]3 years ago
5 0

Answer:

g(x) is shifted 5 units right and 2 units up from f(x).

Step-by-step explanation:

You might be interested in
7u=48 fill it in , one -step equations :integers
marissa [1.9K]
What is the question, are we supposed to find the value of "u"? If so, than u is equal to 6 6/7.
7 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!
olasank [31]

Answer:

A. (0,7)

B. -1.25

C. Negative

D. I started at (0,7), then plotted the second point by moving the point down 5 and right 4.

Step-by-step explanation:

Look at the equation more carefully.

I hope this helps :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is a better deal 12.4 ounces for $4.99 or 21 ounces for $6.49?
ella [17]

Answer:

<em>Getting 21 ounces for $6.49 is a better deal!</em>

Step-by-step explanation:

4.99 / 12.4 = 0.402419...

6.49 / 21 = 0.30904...

0.4 is larger than 0.30 therefore 0.30 is less and a better deal.

Have an amazing day! ^-^

4 0
3 years ago
-6x+4y=10<br> X-5y=-21<br> Please solve !
galina1969 [7]
X-5y=-21
x=-21+5y

-6(-21+5y)+4y=10
126+-30y+4y=10
126+-26y=10
-26y=-116
y=4.4615
x=1.3076
5 0
3 years ago
You start at (5, -3). you move up 8 units. where do you end?
djyliett [7]

Answer:

(5,5)

Step-by-step explanation:

You draw a graph and put an x where (5, -3) is and then from that point, you go up by 8 units

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A van travels 180 miles on 12 gallons of gas. How many gallons will it need to travel 285 miles?
    13·2 answers
  • help please.....A carton holds 42 erasers. Each eraser weighs 3.6 ounces. What is the total weight of the carton?
    15·2 answers
  • F(x)= x-2/ x-4
    9·1 answer
  • BJs sells apples in 3.5-pound bags. They sell 45 bags of apples each day. How many pounds of apples does BJs sell in 1 week? BJs
    7·1 answer
  • For every 168 ice cream cones made 6 will break.if 392 ice cream cones are made what is the greatest number of cones that will b
    9·1 answer
  • 12.12.12.12 +7(3.3.3.3+3)<br> What the answer
    9·1 answer
  • Help this this is due today
    9·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through (-1.5, -3)
    9·1 answer
  • How many times larger is 8×10^9 than 2×10^7​
    11·1 answer
  • Please help me i will give brainliest
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!