To find the cost per one pound, we divide the total cost $222.50 by the total number of pounds (50 lb).
= $222.50 ÷ 50
= $4.45 per pound
ANSWER: Each pound of grass seed costs $4.45.
Hope this helps! :)
Answer:
oo freeeeeee I was just the same thing in common use today in the vwjabahqjvqio
300,000 because you have to just multiply 150 by 200
Answer:
15
Step-by-step explanation:
Since, triangle ABC is the enlargement of triangle XYZ.
So, corresponding sides of both the triangles would be in proportion.

Answer:
The order of operations is PEMDAS
First step is to do everything is parenthesis or brackets
5+{2*[(5-1)+6]}/4
{2*[(5-1)+6]}
First you would go 5-1=4, because that is the first equation that is in parenthesis by itself.
{2*[4+6]}
Next you would go 4+6=10, because that is your next smallest bracket
{2*10}
Last you would go 2*10=20
Your equation now looks like this
5+{20}/4
In PEMDAS your next step is exponents, but we don't have any so we go on to the next one which is multiply/division
5+5
You would go 20/4=5
Last step is to add/subtract
5+5=10
Your final answer would be 10
Hope this helps ;)
Step-by-step explanation: