1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
3 years ago
7

Mm 7 You have a part-time job that pays $4.75/hr with tips averaging $4.50/hr. Your deductions are FICA (7.65%), federal tax wit

hholding (12.5%), and state tax withholding (6.85%). You work 20 hours per week.
3. You want to save $40.00/wk, how much is left of your discretionary income per week? Assume that all of the income from your part-time job is discretionary. (1 point) $ wk

4. You decide to save 15% of your realized income. How much do you save per month? (1 point) $ /month​
Mathematics
2 answers:
mihalych1998 [28]3 years ago
8 0

Answer:

<u>Gross weekly income:</u>

  • 20(4.5 + 4.75) = $185.00

<u>Deductions</u>:

  • 180(12.5 + 7.65 + 6.85)/100 = $48.60

<u>Net weekly income:</u>

  • 185 - 48.60 = $136.40

3.

<u>Saving $40, the amount left per week:</u>

  • 136.40 - 40 = $96.40

4.

<u>Saving 15%, the amount saved per month (4 weeks):</u>

  • 136.40*0.15*4 = $81.84
Margaret [11]3 years ago
3 0

Answer:

95.05

81.03

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Simplify 7n - 1 - 9n + 5
Bumek [7]

Answer: the answer is -2n + 4

8 0
3 years ago
There are no horses in the stables. There are 3 stables in all. How many horses are in each stable?
ddd [48]
There are no horses in any of the stables. It says so at the beginning of the question
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please help! Due tomorrow!!!
Elodia [21]

Answer:

y=7.5x+6.2

Step-by-step explanation:

Hopefully this is the answer

5 0
3 years ago
? X 1/4 = 1/3 <br><br> Need help please
ra1l [238]

Answer:

?= 4/3

Step-by-step explanation:

?×1/4=1/3

?/4=1/3

?=1/3×4

?=4/3

3 0
3 years ago
10 points Four cookies cost $14. At this rate. how much will 10 cookies cost?​
spayn [35]

Answer:$35

Step-by-step explanation:well each cookie cost $3.50 so for $14 there are only 4 cookies so for ten it will cost $35 cause 14+14=28 and you need to 2 more cookies so you will add 2 more which is $7 and $7+$28=$35.Hope I’m right

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the unit rate.<br><br> 64 ounces in 4 cans
    14·2 answers
  • Determine 7th term in the geometric sequence whise first term is 5 and whose ratio is 2 .
    5·2 answers
  • Which expression is the exponential form of
    11·1 answer
  • How to solve ((-9)×(-5)-9)÷(-12)
    12·1 answer
  • Divide the reciprocal of 5/6 by the reciprocal of the reciprocal of 5/6
    9·2 answers
  • The quotient of a number and 3 minus two is at least -12
    6·1 answer
  • Please Answer Quick!!! Will Give Brainliest!!!
    14·1 answer
  • I'm so sorry for asking about this, I know I know how to solve this, but my mind keeps pulling a blank, please help!
    10·1 answer
  • Ughhhhh Its Mondayyyyyyyy soooooo free point question whats 3x+-7=93
    5·1 answer
  • How do I add or subtract f(1).g(-4)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!