1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
2 years ago
14

At a restaurant the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10. The cost for 2 tacos and 3 small glasses of mi

lk is $5.15. How much does a taco cost?
Mathematics
2 answers:
tangare [24]2 years ago
3 0

Answer:

The price for a small glass of milk is $0.95, and the price for a breakfast taco is $1.15.

Step-by-step explanation:

Let the price of a taco be x and the price for a small glass of milk be y.

x + y = 2.1

2x + 3y = 5.15

Multiply the first equation by 2:

2x + 2y = 4.2

Subtract the new third equation from the second equation:

(2x + 3y) - (2x + 2y) = 5.15 - 4.2

y = 0.95

Hence, the price for a small glass of milk is $0.95.

Substitute y into the first equation.

x + 0.95 = 2.1

x = 1.15

Therefore, the price for a breakfast taco is $1.15.

Hope this helped!

melisa1 [442]2 years ago
3 0

Answer:

2t + 3m = 5.15

Step-by-step explanation:

  Since the problem tells us that the cost of a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10, we can write the equation

 

t + m = 2.10

 

Since the cost of two tacos and 3 small glasses of milk is $5.15, we can write the equation

 

2t + 3m = 5.15

 

Hope this helps.  :)

You might be interested in
A rectangular field has an area of 1764 square meters. The width of the field is 13 meters more than the length. What is the per
sveticcg [70]

Answer:

170m

Step-by-step explanation:

The answer to the above question is letter d which is 170 m. To get the 170 m, kindly check the below solution: 

x^2 + 13x = 1764 so x = -49 and 36, we take 36 as its the positive value. And the other side is 49. Now use 2(l+b) to find perimeter. You get (36+49)*2 = 170

4 0
3 years ago
If 9 pairs of jeans cost $121.50 find the cost of 5 pairs
tatuchka [14]

121.50 divided by 9 is 13.50. 13.50 times 5 equals 67.50

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which one is it? Is it A. B. C. or D.?
ZanzabumX [31]
A............................................
7 0
2 years ago
How far can jovan run in a full hour
yKpoI14uk [10]
2/3(4/3)= 8/9

Jovan ran 8/9 of a mile in a full hour.

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Will give BRAINLIEST
likoan [24]

Answer:

Quadrant 1 (1,5)

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What does 4(x + y) equal​
    9·1 answer
  • Please help me with this math question
    14·2 answers
  • 20 pts<br> Solve for y<br> 6y-2x=20
    10·2 answers
  • 11^-5 ÷ 11^-3 please help!!!!​
    12·2 answers
  • (a) For the accompanying data set, draw a scatter diagram of the data.
    14·1 answer
  • What is the GCF of 44j^5k^4 and 121j^2k^6?
    12·2 answers
  • If Brian biked at an average speed of 12.2 miles per hour for 1.45 hours, you can find the total distance by multiplying
    8·1 answer
  • Please help. I’ll mark you as brainliest if correct!!!
    11·1 answer
  • 424 calories in 3 servings unit rate, round to the nearest tenth or to the nearest cent, if necessary.
    14·1 answer
  • Find the volume of the prism.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!