1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saw5 [17]
3 years ago
5

The equation V(t) = 12,000(0.75)^t represents the value of a motorcycle

Mathematics
1 answer:
user100 [1]3 years ago
7 0

Answer:

(2) The motorcycle cost $12,000 when purchased.

Step-by-step explanation:

In the standard exponential equation, y = ab^x, a is the original value.

Since the equation is V(t) = 12,000(0.75)^t, a is 12,000.

This means that the original value was 12,000.

So, the motorcycle cost $12,000 when it was first purchased.

The correct answer is (2) The motorcycle cost $12,000 when purchased.

You might be interested in
Is y=1x3 a Proportional or a Non-Proportional
Bas_tet [7]

Answer:

 proportional graph is a straight line that always goes through the origin. A non-proportional graph is a straight line that does not go through the origin.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
suppose you are mixing red and blue paint in a bucket. do you think the final color of the mixed paint will be the same whether
wlad13 [49]

Answer:

It does not matter which color you add first because either way you will end up with the same color, purple. We can relate this to the commutative property of addition because blue + red = red + blue.

Pls mark it Brainliest!!!

5 0
3 years ago
A grocery store has 18 cartons of yogurt for sale, of which 6 are vanilla.
kicyunya [14]

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

If 6/18 of the cartons are vanilla that means that those are the odds of you picking a vanilla at random

6/18=1/3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joelle ordered 12 dozen doughnuts for the honor roll
Serjik [45]

Answer:

The answer is there are 30 glazed donuts

Step-by-step explanation:

there are 12 donuts to a dozen therefore 12 * 12 = 144 donuts all together.

donuts with chocolate icing

144 \times  \frac{3}{8}  = 54

with white icing and sprinkles

144 \times \frac{1}{4}  = 36

donuts with pink icing

144 \times  \frac{1}{6}  = 24

Total donuts minus donuts with icing equal glazed donuts

144 - 54 - 36 - 24 = 30

7 0
2 years ago
The table shows the linear relationship between the average height in feet of trees on a tree farm and the number of years till
siniylev [52]

Step-by-step explanation:

the equation :

Hn = 7n + 3

where :

Hn : the height of trees at year to-n

n : year to-n (n = 1,2,3,...)

so, the rate of change : increasing 7 feet per year.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Choose the correct order of steps to solve the equation x/2+5=9 ? I. Multiply both sides by 2 II. Add 5 to both sides III. Divid
    13·2 answers
  • A yogurt costs 35 pence. How many yogurts can be bought with 3 pounds?
    7·1 answer
  • A college graduating class consists of 450 students. There are 206 more females than males. Determine the number of male and fem
    13·2 answers
  • Solve for x. 7(x-3) = 4(x+5)
    8·2 answers
  • What two numbers multiply to 4 and add up to -21?
    7·2 answers
  • Pernyataan berikut yang benar adalah ....
    7·1 answer
  • Any help is appreciated!
    9·1 answer
  • Find the slope of the line graphed below
    7·2 answers
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • A rotating lawn sprinkler sprays water in a circular area of grass. the Diameter of the grass shown is 10 feet. What is the area
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!