Answer:
The next term is 13.
Step-by-step explanation:
Looking at the previous numbers...
for -7 to get to -3, you have to add 4, and for -3 to get to 1 you have to add 4.... and so on. So in order to find the next number, add 4 to 9, and which you get 13.
40. m∠2=148° m∠4=148°
41. ∠2 and ∠5
42. ∠1 and ∠2
43. ∠3 and ∠5
Sorry, I don't know how to do the rest, but I hope this helps!
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
160
Step-by-step explanation:
If 5 people = 8 eggs
1 person = 8÷5 = 1.6 eggs
100×1.6= 160 eggs
Answer:
the anwser is 2637 passengers a day
Step-by-step explanation: