1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shtirl [24]
3 years ago
8

Find the volume of the cylinder.

Mathematics
1 answer:
Tpy6a [65]3 years ago
3 0
The answer to ur question is d respectfully
You might be interested in
What is the next term of the arithmetic sequence? -7,-3,1,5,9,
inessss [21]

Answer:

The next term is 13.

Step-by-step explanation:

Looking at the previous numbers...

for -7 to get to -3, you have to add 4, and for -3 to get to 1 you have to add 4.... and so on. So in order to find the next number, add 4 to 9, and which you get 13.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help!! I’d really appreciate it....
LenaWriter [7]

40. m∠2=148°     m∠4=148°

41. ∠2 and ∠5

42. ∠1 and ∠2

43. ∠3 and ∠5

Sorry, I don't know how to do the rest, but I hope this helps!

6 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Breakfast Bar’s scrambled egg recipe uses 8 eggs to feed 5 people. How many eggs are they going to need to serve 100 people on S
Afina-wow [57]

Answer:

160

Step-by-step explanation:

If 5 people = 8 eggs

1 person = 8÷5 = 1.6 eggs

100×1.6= 160 eggs

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Please help me with this
goblinko [34]

Answer:

the anwser is 2637 passengers a day

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What value of a in the equation ax − 4 = 2y would give a line with a slope of 2?
    12·1 answer
  • I need help??!!!! 3s(s – 8) = 0 s = or s = <br><br><br><br><br> [/tex]
    5·1 answer
  • David's optometrist sold him a bottle of eyeglass cleaner containing 30 ml of glasscleaning solution. assuming there are 20 drop
    9·1 answer
  • Find all of the critical points of p (t). p (t) = t 2 + 5t + 6.
    8·1 answer
  • Il perimetro di un rettangolo è 126 cm. La base è i tre quarti dell'altezza. Mi potreste dire come procedere? ​
    5·1 answer
  • 34.67×650 this answer
    5·2 answers
  • Solve the following system of equations for y:<br> y = 2x + 6<br> 3x – 4y = -19
    11·1 answer
  • 5. Joey has $125 to spend on school clothes this year. He only spent $80.00 on school
    10·2 answers
  • Two bags contained 50 kilograms of sugar each. After 3 times as much sugar was taken from the first bag than from the second bag
    15·1 answer
  • You and your friend are in the studio audience of a television game show. the show randomly picks 2 people in the audience. if t
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!