1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harlamova29_29 [7]
3 years ago
10

How are the x-coordinate and the y-coordinate in an

Mathematics
1 answer:
makkiz [27]3 years ago
7 0

Answer:

The vertical axis is called the y-axis. The point at which the two axes intersect is called the origin. The origin is at 0 on the x-axis and 0 on the y-axis.

Step-by-step explanation:

I believe this is correct, if not let me know and I will fix it. I'm sorry in advance if it is incorrect.

You might be interested in
If a + b = 15, find the maximum value of a × b​
Otrada [13]

Answer: 56

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Robin spent $ 28 at an amusement park For admission and rides. If she paid $6 for admission and rides cost $2 each what is the t
motikmotik

Answer:

11 rides

Step-by-step explanation:

let the total amount be y

and let the number of ride be x

the expression for the situation is y=mx+c

given

total amount=$28

admission fee= $6

cost per ride=$2

we are expected to find x

substitute into the expression we have

28=2x+6

28-6=2x

22=2x

divide boths sides by 2 we have

x=22/2

x=11

the number of rides is 11

4 0
3 years ago
−1.75 − 22/20<br> plz hlep<br> ...and put as an exact decimal or simplified fraction
Mkey [24]

Answer:

-2.85

Step-by-step explanation:

I looked it up tbh

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP! Whoever gets it right will get brainliest!!
melomori [17]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me find all the missing angles in the two problems
Yakvenalex [24]

the answer for the second problem is x=99 degrees and y= 261 degrees

dunno the first problem :/

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 0.79 round to the nearest ones
    13·2 answers
  • A multiplication problem is shown 789 times what equals 8679 what the missing number
    15·1 answer
  • Which is true about the product of 3/8 and 7/2. 1.The product is less than 3/8. 2.The product is greater than 1/8 and less that
    11·1 answer
  • What is twenty-six thousandths in decimal form
    9·2 answers
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • Please help me on this ​
    11·1 answer
  • 2) It cost $5 to send 6 packages through a certain shipping co
    11·1 answer
  • If the line x = 3 is the axis of symmetry of a parabola, which coordinates below could be x-intercepts of the parabola?
    8·1 answer
  • The next model of a sports car will cost 12.2% less than the current model. The current model costs $34,000 . How much will the
    14·1 answer
  • HELP ! How do I graph y ≤1−3x
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!