1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
3 years ago
12

A garden snail moves 3/5 foot in 1/4 hour. How far is the snail moving per hour?

Mathematics
2 answers:
Irina-Kira [14]3 years ago
8 0
12/5 in one hour just multiply by four
Bond [772]3 years ago
4 0

Answer: 12/5 or 2.4 feet per hour

Step-by-step explanation:

\frac{3}{5} * 4 = 12/5

You might be interested in
A computer purchased for $1,650 loses 19% of its value every year.
Artyom0805 [142]
A) a=the initial value ($1650)
b=1-percent of decrease (0.81 or 81%)
B) About 3 years
5 0
3 years ago
Find the ratio in which y-axis divides the line segment joining the points A(5, -6), and B (-1, -4). Also find the coordinates o
lora16 [44]

Answer:

Something like this

Step-by-step explanation:

distance √(-1 - 5)² + (-6 - -4)² = √36 + 4 = √40 = 6.32

slope = 2/-6 = -1/3

distance (-1,-4) to (0, -4.63)

√(-1 - 0)² + (-4 - -4.63...)² = √1.4 = 1.18

6.32 - 1.18 = 5.14

1.18 : 5.14

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's the answer????
Svetllana [295]
I would try b the rise\run is 2\2 so give it a go
8 0
3 years ago
A donkey weighs 570 pounds and an elephant weighs 5 tons how much more does the elephant weigh in pounds and ounces?
goldfiish [28.3K]
The elephant weighs 9,430 pounds more than the donkey.
6 0
3 years ago
Solve the equation.<br> 19 = 14 + k<br> k=
Iteru [2.4K]
Solve for k by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable .

Answer - K=5

Hope this helps!
Have a great day! :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The Boswell Community ordered 1680 tulip bulbs to be planted in Orlando park the bulbs will be shipped in 35 boxes with an equal
    5·1 answer
  • Helen is buying a $12,375 car with a $3000 down payment, followed by 36 monthly payments of $325 each. The down payment is aid i
    7·1 answer
  • Which could be the missing reason in Step 3?
    7·2 answers
  • Add. ( 3 4 x - 1) + ( 3 4 x - 2)
    14·1 answer
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • NEED ANSWER ASAP GIVING BRAINLIEST
    10·2 answers
  • 7x
    14·1 answer
  • Help help help pls pls pls
    13·1 answer
  • I NEED HELP PLEASE T-T
    8·2 answers
  • Determine the point (x,y) ( x , y ) on the unit circle associated with the following real number s. Write the exact answer as an
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!