1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verizon [17]
3 years ago
14

20. कति महिनामा रु. 1000 को व्याज 10%थामा

Mathematics
1 answer:
jenyasd209 [6]3 years ago
4 0

Answer:

24 months is a required time

Step-by-step explanation:

principal p=Rs 1000

time t=t/12 months

simple interest SI=Rs 1200-1000=rs200

rate r=10%

we have

SI=P×T×R/100

200=1000×T×10/100

200=100T

T=200/100=2years =2×12=24 months

You might be interested in
Identify the percent of change as an increase or a decrease.<br><br>1/4 to 1/2​
Leviafan [203]

Answer:

it decreases

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What term describes a polygon that has no "dents" in it?
svetoff [14.1K]
A convex polygon
Hope this helps :)
3 0
3 years ago
Please help me..........
VikaD [51]

Answer:

the answer for x is 25

hope this is the answer you are looking for

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Irrational number are
True [87]

Answer:

Numbers that never end and don't repeat either.  In definition, an irrational number is a number that cannot be written as a simple fraction.

Step-by-step explanation:

Examples of irrational numbers are:

*All square roots of natural numbers, except perfect squares, are irrational.:

-\sqrt{97}    -\sqrt{2}   -\sqrt{1001}

*Pi is an irrational number

-\pi

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
In a class of 40 students of the total number of students like to study English and of the total number of students like to stud
RUDIKE [14]

Answer:

10/100

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Brainliest offered<br><br> {[(3x4)+18]+[(6x7)-27]}divided by 5<br> show work
    12·1 answer
  • Barak spent $20 at the arcade. this represents 10%of the money earned by working at thepizza parlor last week.
    15·1 answer
  • Consider the population of all 1-gallon cans of dusty rose paint manufactured by a particular paint company. Suppose that a norm
    12·1 answer
  • Find the lateral area of the prism 3m 6m 3m 6m 15m
    9·1 answer
  • The most accurate estimation of 5+4
    13·2 answers
  • Expanded notation for 55,032178
    5·1 answer
  • Graph the first six terms of a sequence where a1 = -10 and d = 3.
    13·1 answer
  • If we add the second equation to the first equation, we have a new
    10·1 answer
  • A 3-pack of ice cream bars costs $1.59. What is the unit price?
    12·1 answer
  • 100.11256 round to the nearest 10th
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!