1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
2 years ago
15

Liz works as a lifeguard at her community pool and at the beach on Saturday she worked at the pool for 6 hours and earned $46.50

on Sunday she worked at the beach for 5 hours and earn $46.25 how much more per hour did Liz Hernandez the beach then at the pool​
Mathematics
2 answers:
Norma-Jean [14]2 years ago
6 0

Answer:

1.50

Step-by-step explanation:

You want to find how much more per hour Liz earned at the beach.

First, find the unit rate for each lifeguarding job.

At the pool, Liz earned $46.50 for 6 hours of lifeguarding.

$46.50÷6

6hours÷6

=

$7.75

1hour

At the beach, Liz earned $46.25 for 5 hours of lifeguarding.

$46.25÷5

5hours÷5

=

$9.25

1hour

Then, subtract the unit rates.

$9.25–$7.75=$1.50

Liz made $1.50 more per hour at the beach than she did at the pool.

zmey [24]2 years ago
5 0

Answer:DK

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help!!!!!!<br> Please and thank you
fenix001 [56]

Answer:

1. A

2. B

3. A

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

5 0
2 years ago
Write this number in standard form. 300+80+0.9+0.06+0.001
Lina20 [59]

Hey there! I'm happy to help!

First, let's add the hundreds and the tens.

300+80=380

We see that there is nothing in the ones place, so we keep our ones place 0 and we move onto adding the tenths.

380+0.9=380.9

We add the hundredths.

380.9+0.06=380.96

And finally, we add the thousandths.

380.96+0.001=380.961

Therefore, this number in standard form is 380.961.

Have a wonderful day! :D

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A ladder leaning against a wall forms a triangle and exterior angles with the wall and the ground. What are the measures of the
Andrews [41]
I hope this helps you

3 0
2 years ago
There are 18 pieces of chalk. The ratio if chalk that is yellow to chalk that is not yellow is 1:2. How many more pieces of whit
katen-ka-za [31]
The amount of chalk are equal
5 0
3 years ago
(Please help, due by midnight PST in 2hours) Find x and y.
bezimeni [28]
X= 20 y= 100
I hope it helped. Give Brainly if it help

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Kyle wants to buy a hat for $5.75, a T-shirt for $7.65, and a keychain for $3.15. He has $16. Does
    10·2 answers
  • For his phone service, Ivan pays a monthly fee of $14, and he pays an additional $0.05 per minute of use. The least he has been
    15·1 answer
  • A jar contains 25 red tiles and 95 blue tiles. one tile is to be randomly selected from the jar. Sara calculated the probability
    14·1 answer
  • A group of friends go to the movies. The function h(x) represents the amount of money spent, where x is the number of friends at
    12·2 answers
  • We could evaluate the expression 2(20+7) + 3(50+2) using the traditional order of operations, or we could use the distributive p
    7·1 answer
  • Perform the indicated operation (-2i+3i)+(-1-4i)
    6·1 answer
  • There are 40 students in a class. Girl:
    5·1 answer
  • Question 4 Unsaved The price of a movie ticket is $8 for an adult and $5 for a child. The following equation represents the tota
    10·1 answer
  • Estimate the quotient by rounding each number to the nearest whole number.
    10·2 answers
  • Can someone plsss help me :((
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!