1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liberstina [14]
2 years ago
15

Mr. Blake took 10 minutes to drive 5 miles,

Mathematics
1 answer:
Sav [38]2 years ago
8 0

Answer:

The correct answer is - 3, 4, and 5.

Step-by-step explanation:

Given:

distance = 5 miles

time to cover 5 miles = 10 minutes

If his claim is true then,

additional Distance = 15 miles

total distance will be = 15+5 = 20 miles

additional time = 30 minutes

total time = 10+30 = 40 minutes

Solution:

The speed of the vehicle can be calculated by the formula:

V = d/t

where V is speed or velocity

d = distance

t = time

Putting the final or total values in formula =

V = 20/40

= 1/2 (5th statement is true)

In an hour where 60 minutes are there, 1/2 = 30 miles per hour.

Thus, 3rd and 4th statement are true.

You might be interested in
Please help and I will give brainliest if u do.
kirill115 [55]

Answer:

See explanation below

Step-by-step explanation:

The width is 4 inches

So, the area of the base is 20 inches squared

The height is 4 inches

So, the volume of the prism is 80 inches cubed

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 2+2*56*89/5+69
Natalija [7]

Answer:

2064.6 is the answer

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The current (I) in an electrical conductor varies inversely as the resistance (r) of the conductor. The current is 2 amperes whe
Oksanka [162]
The current is 4 amperes
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In which sentence is the fraction written correctly?
klemol [59]
I think it's A.cody ate two-thirds of the apple pie
7 0
3 years ago
Question 1 (Multiple Choice Worth 2 pa<br> Determine the domain of the function.<br> f(x) = 1- x
Diano4ka-milaya [45]
-x=1<=>x=-1 :))))))))))))))
3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the is the unit rate for $2.50 for 5 ounces
    15·2 answers
  • Which would be an equivalent way to write y=2−3x?
    14·2 answers
  • Kevin is making a picture frame. He has a piece of trim that is 5 feet long.
    5·1 answer
  • the markup at total jewelry is 70%. if the wholesales price of the necklace is $130, what will the store charge as the retail pr
    9·2 answers
  • Diego scored 9 points less than Andre in the basketball game Noah scored twice as many points as Diego. If Noah scored 10 points
    5·2 answers
  • To the nearest whole number, what is the mean number of letters per word in this sentence?
    15·1 answer
  • Calculate the area of each figure. Which figure has the greatest area?
    12·1 answer
  • PLEASE HELP I NEED TO DO THIS BUT I DON’T KNOW HOW
    14·1 answer
  • Solve the literal equation for y.<br> 6x + 3y = 3
    9·1 answer
  • Solve for : 6−11−13&lt;7−5
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!