1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serhud [2]
3 years ago
7

Cumpute: 11squared-(12-4)squared + 3 =

Mathematics
1 answer:
VikaD [51]3 years ago
5 0

Answer:

The result is 60

Step-by-step explanation:

We have to use this expression showing BODMAS rule. According to the rule, we must first solve the brackets. In our expression, the term within the bracket is (12-4) squared = (8) squared = 64.

Then we need to perform the addition followed by subtraction.

The expression becomes:

11 squared - 64 + 3

= 121 - 64 + 3

= 124 - 64

= 60

So, the result of the expression is 60.

You might be interested in
The cost, C (in dollars) to produce g gallons of a chemical can be expressed as C=f(g). Using units, explain the meaning of the
Hunter-Best [27]

Answer:

To produce 400 gallons of a chemical, it costs 700 dollars.

Step-by-step explanation:

We have that:

The cost, C (in dollars) to produce g gallons of a chemical can be expressed as C=f(g).

The interpretation is:

To produce g gallons of a chemical it costs C dollars.

So

f(400)=700

This means that to produce 400 gallons of a chemical, it costs 700 dollars.

4 0
3 years ago
in constructing a box and whisker plot from the data set below at which value would you draw the left and right side of the box
KatRina [158]
A box and whisker plot is a type of statistical graph that shows the median distributions of the data set. The box represents the data median and the medias of the quartiles. The whiskers represents the lines extended from the box to the lowest and the highest data.

Take this data as an example:
<span>3.9,  4.1,  4.2,  4.3,  4.3,  4.4,  4.4,  4.4,  4.4,  4.5,  4.5,  4.6,  4.7,  4.8,  4.9,  5.0,  5.1
</span>First, find the middle value. That would be the median. In this case, that would be 4.4. Let's denote this as Q₂ or Quartile 2. Now, take the group of data set before and after the median. These are:

<span>3.9,  4.1,  4.2,  4.3,  4.3,  4.4,  4.4,  4.4
</span>
and

<span>4.5,  4.5,  4.6,  4.7,  4.8,  4.9,  5.0,  5.1
</span>
The middle of the first data set is Q₁ = 4.3, while the middle of the second set is Q₃ = (4.7+4.8)/2 = 4.75

To construct the box and whisker plot, create line for the lowest value 3,9, Q₁, Q₂, Q₃ and the highest value, 4.4. The left side of the box would be Q₁, while the right side of the box is Q₃. The line in between is the media Q₂. The whiskers are the lines connecting the lowest to Q₁, and Q₃ to the highest on the other side. The resulting box and whisker plot is shown in the attached picture.

8 0
4 years ago
More help with math guys, I need all the help i can get
Fiesta28 [93]
I think it’s A pretty sire
5 0
3 years ago
Find the mode of the data set. 5, 3, 8, 4, 3, 2, 3, 4, 12, 12, 15, 4, 6, 3, 9
alexgriva [62]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3 occurs the most in this data set

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Make a inequality
liraira [26]
To finish in 5 weeks:
For 4 of those weeks, read 4 chapters per week. On one of the weeks read 3 chapters.

To finish in 4 weeks:
For 3 of those weeks, read 5 chapters per week. On one of the weeks read 4 chapters.

To finish in 3 weeks:
For 2 of those weeks, read 6 chapters per week. On one of the weeks read 7 chapters.

To finish in 2 weeks:
On one week read 10 chapters. On the other week read 9 chapters.

To finish in 7 days:
For 6 of those days, read 3 chapters. On one of the days, read 1 chapter.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone pls help me with the question? its in the picture :)
    14·2 answers
  • 1. Erika has 4 ¾ gallons of Power Aid to serve her fitness club members. If each member gets ⅔ of a gallon of Power Aid, how man
    14·1 answer
  • The sum of two numbers is 3. Their difference is -5. What are the two numbers?
    10·1 answer
  • Factor the polynomial completely using the
    11·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • Given f(x) = -3x, write an equation for f(x) + 4.
    12·1 answer
  • 2. Using only a straightedge and a compass, construct the image of AEFG after a rotation by 180° about point K shown. Leave all
    13·1 answer
  • Mr. Davies spent $240 on lunch for his class. Sandwiches x cost $6 and drinks y cost $2. This can be represented by the equation
    15·2 answers
  • A coyote is walking at 2m/s and sees a rabbits and reaches a speed of 26 m/s in 6 seconds. What is the acceleration of the coyot
    11·1 answer
  • Zola is cutting a rope that is 3 yards long into pieces that are 4 inches long.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!