2(n+7) =3n
n = 14
<span>n = 14</span>
Answer: Senior: $8, Child: 14
Step-by-step explanation:
3s + c = 38
3s + 2c = 52
c = 14
3s + 14 = 38
3s = 24
s = 8
Do you have a picture or something?
Answer:
No
Step-by-step explanation:
She will have made $69,717.37
Please mark brainlest
To find the unit rate, we need to set the number of days to 1. Therefore, we will divide by 7. We also have to divide 42 by 7 to make sure the equation stays proportional. Using this knowledge, we can see that if the corn grew 42 inches in 7 days, it grows 6 inches per day.