Answer: 8 oz bottle
Step-by-step explanation:
$1.36 / 8 oz = $0.17 / oz
$3.20 / 16 oz = $0.20 / oz
$0.17 < $0.20
Also you do not look like your in first grade o-o
So the first thing to do is to simplify both sides of this equation:
<span>12.46x+4.5</span>=162
Next we shall subtract 4.5 from both sides so:
<span>12.46x+4.5−4.5</span>=<span>162−4.5</span>12.46x=<span>157.5
</span>Now that we are done with all those steps now here is the final steps so now we shall divide both sides by 12.46:
<span><span><span>12.46x/</span>12.46 </span>= <span>157.5/<span><span>12.46
</span>Ok so your final answer shall be:
</span></span></span>x=<span>12.640449
</span>I hope this helps you greatly!
Answer:
A
Step-by-step explanation: