1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dedylja [7]
3 years ago
11

While at the music store Drew bought five CDs all at the same price. The tax on his purchase was six dollars and the total was $

61. What was the price of each CD?
Mathematics
1 answer:
Natalka [10]3 years ago
8 0

Answer:

11

Step-by-step explanation:

61- 6= 55 55÷5= 11 dollara for each cd

You might be interested in
I NEED HELP ASAP!! WILL GET 15 POINTS FOR THE CORRECT ANSWER!!!
Elanso [62]
All real numbers such that y is greater than 3/17 or y>3/17. Hope this helps!!!!

7 0
4 years ago
What's 2|-9| - |-2|?
UNO [17]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

First, simplify by finding the absolute values:

2|-9| - |-2|

2(9) - (2)

Then, simplify this by multiplying 2 and 9:

18 - 2

= 16

So, the answer is 16

3 0
2 years ago
48 is what percent of 120?
Nataliya [291]

Answer:

Step-by-step explanation:

57.6

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nina can ride her bike 63,360 feet in 3,400 seconds, and Sophia can ride her bike 10 miles in 1 hour. What is Nina's rate in mil
blondinia [14]
Hello, the answer for your question is<span> 12.7.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I solve this system of equations by adding, subtracting, or multiplying? <br> x-y=8;x+y=12
Natasha2012 [34]
By substitution.
Get y or x alone then insert it into the other equation solving for one of the two variables. After that substitute ur answer into one of the equations then solve.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the type of equations<br> consistent<br> o equivalent<br> inconsistent
    7·1 answer
  • Three less than the product of a number and two increased by five
    11·1 answer
  • Algebra TA UL 2019-2020
    14·1 answer
  • Determine whether the pair of lines are parallel, perpendicular, or neither.
    13·2 answers
  • Solve 5 tanx=523 for ° SXS 180°.
    12·1 answer
  • Alex spent $15 on 34 pounds of cookies. What is the unit rate in cost per pound?
    14·2 answers
  • What would x &amp; y be ? PLZ HELP DUE IN 20 MINUTES !
    9·1 answer
  • Sally owns an I cream store. Each ice cream scoop contains 2/3 cups of Ice cream. Each container of Ice cream holds 80 cups. If
    8·1 answer
  • How does a woman being treated as a servant for a man show that equality between men and women is not being promoted?? PLS HELP;
    14·2 answers
  • Statement True False HELP ME please guys<br>:l​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!