1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tems11 [23]
3 years ago
8

Please answer a few questions. :)

Mathematics
1 answer:
hichkok12 [17]3 years ago
8 0
Sorry I can't read it,
 otherwise i would be happy to help you

You might be interested in
Solve for X on both images <br> (25 points)
gladu [14]

Solving for x on both images; we have; x= 157/12 and x= 11 respectively

<h3>Congruent triangles</h3>

From the law of Congruence in the first image (triangle)

We have;

  • 15/21 = (3x-4)/(5x -16)

  • 75x -241 = 63x -84

  • 12x = 157

x = 157/12

For the second image;

We have;

  • (2x +6)/32 = 52.5/60

  • 120x + 360 = 1680

  • 120x = 1320

  • x = 11

Read more on congruent triangles;

brainly.com/question/1675117

3 0
3 years ago
See attached file. show all work.
andrew11 [14]

The point-slope form of the equation for a line can be written as

... y = m(x -h) +k . . . . . . . for a line with slope m through point (h, k)

Your function gives

... f'(h) = m

... f(h) = k

a) The tangent line is then

... y = 5(x -2) +3

b) The normal line will have a slope that is the negative reciprocal of that of the tangent line.

... y = (-1/5)(x -2) +3

_____

You asked for "an equation." That's what is provided above. Each can be rearranged to whatever form you like.

In standard form, the tangent line's equation is 5x -y = 7. The normal line's equation is x +5y = 17.

3 0
3 years ago
The 175th anniversary of the completion of the Erie Canal was in the year 2000. If it took 8 years to dig the canal, in what yea
docker41 [41]

Answer:

1817

Step-by-step explanation:

2000 - 175 = 1825 and 8 years of digging 1817

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a half gallon milk costs $1.24, what is the cost per pint?
PIT_PIT [208]

Hello! The answer is: $0.31


7 0
3 years ago
25ft+25ft+20ft+20ft+2.5ft+2.5ft+8ft+13ft
Anna71 [15]

we are given

25ft+25ft+20ft+20ft+2.5ft+2.5ft+8ft+13ft

Since, every value is in ft

so, we can take out ft

=(25+25+20+20+2.5+2.5+8+13)ft

now, we can add them

and we get

=116ft............Answer

7 0
4 years ago
Other questions:
  • Please,please,please someone answer this!! It's for a math performance task and It's overdue by a couple days so I need to finis
    15·2 answers
  • Please help me with this question #20
    13·1 answer
  • Jeremy has 4.5 cups of iced tea he wants to divide the tea into 3/4 servings
    9·1 answer
  • &lt;&lt;&lt; HERE IT IS HELP AND STAY IF U CAN
    9·1 answer
  • What two numbers add up to 9 and multiply to 18
    5·1 answer
  • Negative four times<br> a number is -292. What<br> is the number?
    13·2 answers
  • Please help! Will give brainliest!
    12·2 answers
  • A circus has 12 performers, of which 3 are dancers.
    14·1 answer
  • PLz help me i need to get 100
    5·2 answers
  • 1. у- 13 – 5х<br> у - 5х = 12<br> What is the solution
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!