1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oduvanchick [21]
3 years ago
12

WILL GIVE BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
r-ruslan [8.4K]3 years ago
6 0
7 units bc I took the test already
You might be interested in
What is the square root of <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B163%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{163} " a
crimeas [40]

Hi,

\sqrt{163} = 12.76

There are no other simple steps to reduce the square root of one hundred and sixty-three.

The actual square root value is ≈12.767145334803704

But we have taken only significant figures and it is as 12.76.


Hope it helps! :)

5 0
3 years ago
Stacy decided that she would start doing sit ups every day. Her plan each day was to do twice as many sit ups as she had done th
Whitepunk [10]

Answer:

Day five= 32 sit ups

Step-by-step explanation:

Day 1= 2 sit ups

Day 2= 4 sit ups

Day 3= 8 sit ups

Day 4= 16 sit ups

Day 5= 32 sit ups

8 0
3 years ago
Graph the exponential model y=3(6)^x Which point lies on the graph? (-9 2) (-1, -18) (1, 18) (2, 9)
svetlana [45]

Answer:

(1,18)

Step-by-step explanation:

use a graphing calculator to graph the function

then, graph all the coordinates given and find on that's on the graph

7 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Find the distance between the points (3, 8) and (0,4).
Bingel [31]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

(3,8) (0,4)

X1 = 3    X2 = 0

Y1 = 8    Y2 = 4

D=\sqrt{(X1-X2)^{2}+ (Y1-Y2)^{2}  }

D= \sqrt{(3-0)^{2} + (8-4)^{2} }

Do what's in the parentheses so...

  1. 3-0= 3
  2. 8-4= 4

Now plug it in!

D= \sqrt{(3)^{2}+(4)^{2}  }

Now you are going to finish the parentheses so...

  1. (3)^2= 9
  2. (4)^2= 16

Plug that in so that you have this...

\sqrt{9+16}

Add 9+16 to get...

\sqrt{25}

Then you are going to find the number or numbers that make this a perfect square...

\sqrt{25}= 5

So 5 is your answer

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the midpoint of the segment with the following endpoints.<br> (5,9) and (0,3)
    9·2 answers
  • Tables seating 4 people we're available for outside eating if 21 tables were filled how many people ate outside
    14·1 answer
  • Kelly is solving x^2 - 4x = 7 by completing the square. What number will Kelly add to both sides of the equation?
    8·1 answer
  • If a bag contains 10,500 ounces (oz) of sand, about how many pounds (lb) does it contain? 1 pound = 16 ounces
    13·2 answers
  • Suppose the number of inches of rainfall each year in a city is normally distributed. For a random sample of years, the confiden
    6·1 answer
  • What is the measure of angle EDH?
    5·1 answer
  • What is the surface area?<br><br> 7 ft<br> 7 ft<br> 1 ft<br><br> square feet
    9·2 answers
  • At a baseball game, Carlton buys 2 hotdogs and 1 box of popcorn for $6.75. Manny buys 1 hotdog and 1 box of popcorn for $4.25. h
    9·1 answer
  • Someone help me pls
    6·2 answers
  • A Community theater sold 63 tickets to the afternon fora total of 444 birr, an adult ticket Cost 8 birr achild ticket cost 4 bir
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!