1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkinab [10]
2 years ago
6

4-55 A firm expects to install smog control equipment on the exhaust of a gasoline engine. The local smog control district has a

greed to pay to the firm a lump sum of money to provide for the first cost of the equipment and maintenance during its 10-year useful life. At the end of 10 years the equipment, which initially cost $10,000, is valueless. The firm and the smog control district have agreed that the following are reasonable estimates of the end-of-year maintenance costs: Year 1 2 3 4 5 $75 100 125 150 175 Year 6 7 8 9 10 $200 225 250 275 300 Assuming interest at 6% per year, how much should the smog control district pay to the firm now to provide for the first cost of the equipment and its maintenance for 10 years
Business
1 answer:
Kruka [31]2 years ago
8 0

Answer:

the  amount that should be paid is $11,292

Explanation:

The computation of the amount that should be paid is shown below:

Present worth is

= $10,000 + $75(P/A, 6%, 10) + $25(P/G, 6%, 10)

= $10,000 + $75 × 7.3601 + $25 × 29.6023

= $11,292

Hence, the  amount that should be paid is $11,292

We simply applied the above calculation

You might be interested in
It is reasonable for a company's management team to abandon efforts to win contracts to supply private-label footwear to chain r
mote1985 [20]

When the benchmarking data in the most recent FIR shows that the majority of sellers of Private-Label footwear had a margin over direct costs per pair sold that was below $5, It Is reasonable for a company's management team to abandon efforts to win Contracts to supply private-label footwear to chain retailers in a given year.

<h3>What is private label and private label retail?</h3>
  • A contract or third-party manufacturer creates a private label product, which is then marketed and sold by a retailer.
  • The retailer, decide everything about the product, including what goes inside.
  • How it is packaged, and how it looks on the label.
  • Also pay to have it made and shipped to your store.

To know more about Private label check this out:

brainly.com/question/28154878

#SPJ4

8 0
2 years ago
Delish Foods sells jars of special spices used in Italian cooking. The variable cost is $2 per unit. Fixed costs are $9,000,000
Ymorist [56]

Answer:

$3.38 per unit

Explanation:

Total costs:

= Total fixed cost + Total variable cost

= $9,000,000 + (5,000,000 units × $2 per unit)

= $9,000,000 + $10,000,000

= $19,000,000

Target revenue:

= Total costs - Desired profit

= $19,000,000 - ($42,000,000 × 5%)

= $19,000,000 - $2,100,000

= $16,900,000

Sales price per unit = Target revenue ÷ Total units

                                = $16,900,000 ÷ 5,000,000

                                = $3.38 per unit

8 0
3 years ago
Which protects a peaceful political organization from having to report its membership to the government?
tigry1 [53]
<span>Right of association-Gradpoint</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
On September 1, 2020, Vaughn Manufacturing issued a note payable to National Bank in the amount of $1440000, bearing interest at
Vilka [71]

Answer:

$28,800

Explanation:

I will just assume that there are three equal annual principal payments of $480,000. If we use $550,000, the total principal would = $1,650,000.

accrued interests from September to December = principal x (9%/12) x 4 months

principal = $480,000 x 2 = $960,000

accrued interest payable  = $960,000 x 0.75% x 4 = $28,800

3 0
3 years ago
Assume a company had the following production costs: Direct labor $ 2 per unit Direct material $ 3 per unit Variable overhead $
Mamont248 [21]

Answer:

Total production cost $ 14 per unit  Under absorption costing True

The total product cost per unit when 4,000 units are produced would be $22.50  False

Explanation:

Direct labor $ 2 per unit

Direct material $ 3 per unit

Variable overhead $ 4 per unit

Total variable $ 9 per unit

Fixed overhead ($50,000/10,000 units) $ 5 per unit

Total production cost $ 14

Production Costs involve the fixed costs under absorption Costing. So the total Product cost under absorption costing is $ 14.

When 4,000 units are produced the production costs are as follows

Absorption Costing: 4,000 * 14= $ 56,000

Variable Costing : 4000 * 9= $ 36,000

So the second statement is false.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Which career is likely to earn the highest salary?
    7·1 answer
  • The pier import store has cash of $34,600 and accounts receivable of $54,200. the inventory cost $92,300 and can be sold today f
    11·1 answer
  • If a corporation offers 1,000 shares of stock and you buy 300 shares:
    9·1 answer
  • On December 31, Fighting Okra Cooking Services reports the following revenues and expenses. Service revenue $ 84,000 Postage exp
    5·1 answer
  • Floating rate bonds are most likely to be popular with investors when it is anticipated that:_________.
    14·1 answer
  • All your clients like to be listened to accurately. If your client is culturally different from you, it may be more difficult fo
    12·2 answers
  • Peyton’s Palace has net income of $15 million on sales revenue of $130 million. Total assets were $96 million at the beginning o
    12·1 answer
  • Different classes of stocks are usually issued in order to Group of answer choices maintain ownership control, by holding the cl
    13·1 answer
  • How do u add people as your friend?
    5·1 answer
  • Cain Components manufactures and distributes various plumbing products used in homes and other buildings. Over time, the product
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!