1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marianna [84]
3 years ago
13

Find the unit rate. $46.54 for 5 hoursplease answer and explain :)​

Mathematics
1 answer:
svp [43]3 years ago
3 0

Answer:

er

Step-by-step explanation:

You might be interested in
4x-16=-20 solve for the x
Vadim26 [7]

Answer:

x=-1

Step-by-step explanation:

4x-16=-20

Get x to one side by subtracting it.

-16=-20-4x

Add the 20 on both sides.

-16+20=-4x

Simplify

4=-4x

4/-4=-4x/-4

-1=x

x=-1

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a man drives x miles the first day, y miles the second day, and z miles the third day. the averge mileage covered per day is
statuscvo [17]
The average mileage covered per day is = number of miles / number of days.

The average mileage covered per day is =(x+y+z)/3
6 0
3 years ago
The social studies teacher wants to know whether the students in the entire school prefer a model United Nations activity or a s
Vladimir79 [104]

All students in each grade because it should not be limited based on gender or if they like social studies or not.

7 0
3 years ago
HELP ME ASAP WITH 8! PLS!! I beg u..
lakkis [162]
7. x=3 is the midpoint between the roots. The other root is x = 2*3 -(-5) = 11.

8a) f(x) = (x +3)^2 -49. The vertex is (-3, -49). The roots are -10, 4.

8b) y = (x+4)^2 -1. The vertex is (-4, -1). The roots are -5, -3.

8c) f(x) = 2(x +3)^2 -34. The vertex is (-3, -34). The roots are -3±√17.
7 0
3 years ago
How do I solve this question
sammy [17]
The picture is kind of blurry could you please take a clearer one?

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The Eat Right Fruit Company sells 9/15 of a ton of bananas to one customer and 13/15 of a ton of bananas to another customer. Ho
    5·1 answer
  • Factorise:<br> 9x^2 –12x+3<br>​
    7·2 answers
  • A mixture of 30 pounds of candy sells for $1.10 a pound. The mixture consists of chocolates worth $1.50 a pound and chocolates w
    9·1 answer
  • How many floors are in the office building given that fast eddy delivered last pizza at 1210
    14·2 answers
  • Solve for x.
    12·2 answers
  • 5•9-10<br> ————<br> 5-(-2).
    11·1 answer
  • pls help me i need your help thank you soo much pls don't waste someone's change of answer I need this to pass this class
    7·1 answer
  • I need help with this questionn
    8·1 answer
  • Don't guess!
    11·2 answers
  • PLEASE HELP! WILL MARK BRAINLIEST
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!