1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
il63 [147K]
2 years ago
12

Maggs invests $10,250 at a rate of 9%, compounded weekly. To the nearest whole dollar, find the value of the investment after 7

years.
Mathematics
2 answers:
max2010maxim [7]2 years ago
5 0

Answer:

The value of the investment is $19229.39

Step-by-step explanation:

Given : Maggs invests $10,250 at a rate of 9%, compounded weekly. The investment is after 7 years.

To find : The value of the investment ?  

Solution :

Using compound interest formula,

A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}

Where A is the amount  

P is the principle P=10,250    

r is the rate r=9%=0.09

t is the time t= 7 years  

Number of weeks in a year =52

n=52

Substitute the value,

A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}

A=10250(1+\frac{0.09}{52})^{52\times 7}

A=10250(1+0.001730)^{364}

A=10250(1.001730)^{364}

A=10250(1.876039)

A=19229.39

Therefore, The value of the investment is $19229.39

faust18 [17]2 years ago
4 0
Total = Principal * (1+ rate/n)^(years*n)
where n=52 (for weekly compounding).
Total = 10,250 * (1. <span> <span> <span> 0.00173076923076923</span></span></span>)^(364)
<span>Total = 10,250 * </span><span><span><span>1.87658837838566 </span> </span> </span>
<span><span><span><span>Total = </span>19,235.03</span>

</span></span>
You might be interested in
Whats the answer for this one???? urgently need correct answers
kondor19780726 [428]

Answer:

  • Refer to the attachment

5 0
2 years ago
PLZ AMSWER FULLY! <br><br> ****NEED DONE ASAP****
julia-pushkina [17]

Answer:

1. Josh's father: f  Josh: f/2 - 2

2. f + (f/2 - 2) ≥ 49

3. 3/2 f - 2 ≥ 49

   3/2 f ≥ 51

   3f ≥ 102

   f ≥ 34

4. 34

6 0
2 years ago
Express 240 as a product of prime factors.
Sholpan [36]

Answer:

240 = 2 x 2 x 2 x 2 x 3 x 5 or 2^4x3x5

Step-by-step explanation:

               240

              /      \

            2      120                     (240 = 2 x 120)

                   /      \

                 2       60                 (120 = 2 x 60)

                        /      \

                      2       30            (60 = 30 x 2)

                             /      \

                           2       15       (30 = 2 x 15)

                                  /      \

                                3        5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is an irrational number?
Ad libitum [116K]

Answer:

sq root of 26

Step-by-step explanation:

One rule of an irrational number is that it cannot be written as an whole fraction, since the other two are fractions, the last must be irrational.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Justine earned $28,000 during the first year of her job at city hall. After each year she received a 6% raise. Find her total ea
Verdich [7]

Answer:

$ 157838.60  in 5 years

Step-by-step explanation:

r = 1.06

sum of geometric seq =  a1 ( 1-r^n)/(1-r)    n = 5

                                        28000 ( 1 - 1.06^5) / ( 1-1.06) = 157838.60

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Convert 22.6 square centimeters to square inches ( to the nearest hundredth).
    11·2 answers
  • What is the value of x?<br> OOOO<br> 0 x = 32<br> O x = 36<br> 0 x = 37<br> x = 40<br> al 111111
    14·1 answer
  • AnSwER tHIs ssssssssssss
    11·1 answer
  • Find the sum and express it in simplest form (-y^3-y+1)+(-7y^3-6y-5)
    15·1 answer
  • James is in charge of the decorations. He has a total budget of $50 to spend for all of the decorations. James spends $20 on one
    10·1 answer
  • When will the pain end
    6·2 answers
  • Fifty cupcakes cost 129. What is the unit price for one cupcake?​
    6·2 answers
  • George and his dad are planning to attend the state fair. An adult ticket is $19.00. The price of an adult ticket is one third t
    15·1 answer
  • 1/3 + 4/6 +6/18 = ?<br><br> pls help<br> 5th grade math
    6·2 answers
  • Needing help with this very confusing!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!