Answer:
50 pounds for $14.29 is the better option.
Step-by-step explanation:
$5.79÷20=$0.2895 per pound
$14.29÷50=$0.2858 per pound
$0.2895-$0.2858=$0.0037 saved per pound.
Answer:
30 ft
Step-by-step explanation:
We can use the given information to set up a ratio...


We can solve this ratio using cross multiplication (multiply the numerator of the first fraction by the denominator of the second and the numerator of the second fraction by the denominator of the first):
120 = 4x
Divide both sides by 4
x=30 ft
Answer:
i think the leg is 60 cm
Step-by-step explanation:
sana po makatulong
Answer:
<u>The correct answer is D. 53x - 12</u>
Step-by-step explanation:
Let's find P(x), this way:
Profits = Revenue - Cost
Profit function = Revenue function - Cost function
P (x) = R (x) - C (x)
Replacing with the real values we have:
P (x) = 60x - (12 + 7x)
P (x) = 60x - 12 - 7x
P (x) = 53x - 12
<u>The correct answer is D. 53x - 12</u>
Answer:6 36 2.449
Step-by-step explanation: 36 square