1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kicyunya [14]
3 years ago
14

a line in the Cartesian plane passes through the points (1,3) and (5,4) what is the slope of the line?

Mathematics
1 answer:
Ymorist [56]3 years ago
5 0
The slope of the line is 3
You might be interested in
You go to the store and grab a candy bar that costs $2. However, when you get to the cashier, you see that you are being charged
Aleonysh [2.5K]
The reason that there is an extra 14 cents being charged is simply because of tax
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please. I’m getting frustrated. I keep writing out the equation wrong and don’t know where I’m messing up Write all solu
MrMuchimi

Answer:

Infinite Solutions

Step-by-step explanation:

If you distribute the left side of the expression, you will get 3y -32, which is exactly the same as the right side of the equation. Since both lines are the same, that means that they have an infinite amount of solutions. Therefore, the 4th choice is correct.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is solution for x if: 3x-6=6x+3
wlad13 [49]

3x-6=6x+3

3x-6x=3+6

-3x=9 //(-3)

x=-3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If x is 4 then y is
Eduardwww [97]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

if x is 4 then y is 2 unlesss uknwo

6 0
3 years ago
What is the perimeter of this tile 4in. 1in.? is it 10 in. or 10 in2power
coldgirl [10]

 

P = 2 × 4in + 2 × 1in = 8in + 2in = 10in

<h2><u>P = 10 in</u></h2>

 

 

3 0
3 years ago
Other questions:
  • In a class of 24 students, 25 percent of them failed a test. How many students failed a test
    5·2 answers
  • Jim wants to go to the fair this summer. if it cost a one time fee $5 for admission plus $2.50 per ride. write an equation that
    5·2 answers
  • Abby Mia wants to know how much must be deposited in her local bank today so that she will receive yearly payment of $18,000 for
    7·1 answer
  • 22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
    8·2 answers
  • Exponential functions
    13·2 answers
  • Mr. Singleton wants to buy a new television. The regular price is $999. The store is offering a 25% discount and a sales tax of
    14·1 answer
  • Step by step
    14·1 answer
  • Express the surface area A of a cube in terms of its volume V
    11·2 answers
  • You advance 3 levels in 15 minutes. Your friend advances 5 levels in 20 minutes. Are these rates proportional? Explain.
    15·2 answers
  • How would you use distrubutive property for the eqaution 3(x+y)
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!