1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kicyunya [14]
3 years ago
14

a line in the Cartesian plane passes through the points (1,3) and (5,4) what is the slope of the line?

Mathematics
1 answer:
Ymorist [56]3 years ago
5 0
The slope of the line is 3
You might be interested in
Solve for x in the equation x2 + 4x-4-8.
Arte-miy333 [17]

Answer:

Ox=26+7

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Toni participates in a 10-mile charity walk. For each mile she walks, a sponsor will donate $9 to the charity. The graph
TEA [102]

Answer:9 times 10 equal 90 $

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The Cubs have won
Naily [24]

First you need to figure out the games the Cubs lost. 11-7=4, so they lost 4 games.

Now you must plug in the ratio of games lost to games played. You know they lost 4 games and played 11, so the ratio would be 4:11.

I hope you find this helpful :)

4 0
3 years ago
Estimate each product : <br> 1/7 x 20
Masteriza [31]

Answer:

2.85714285714

Step-by-step explanation:

just searched it.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jennifer got a box of chocolates. The box is a right triangular prism shaped box. It is 7 inches long, and the triangular base m
Dafna1 [17]
The surface area would be 68 squared inches. I hope this helps!
4 0
4 years ago
Other questions:
  • If 4 pounds of bologna cost $5.04, how much will it cost<br> per pound?
    15·2 answers
  • What dose waxing mean moon
    10·1 answer
  • The graph shows f(x) and its transformation g(x)
    15·2 answers
  • Find the measure of angle b.<br> 11)<br> 489
    8·1 answer
  • $220 for the 12ft of rope.How much is gor 1 feet?Find the unit rate.Round to the nearest hundredth if necessary
    9·1 answer
  • Find the Mean of the following data: 6, 8, 7, 3,
    12·1 answer
  • Tell whether or not f(x)= π sin 3x -4π sin 2 x is a sinusoid.
    10·1 answer
  • What is the total purchase price if you buy a chain saw for $539.95 and 2 safety chaps for $69.95 each, with a sales tax of 5%
    7·1 answer
  • Your soccer team is holding a silent auction dinner as a fundraiser to pay for school uniforms. The list shows all the expenses
    7·1 answer
  • At a school there are five lessons in a day in total the five lessons last 4 hours assume that each session lasts the same amoun
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!