1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semenov [28]
2 years ago
13

Need help on this math ASAP I will give the brainiest to the person who answers this correctly! Do the ones that are circled in

red please. (67 points to the person who answers this)

Mathematics
1 answer:
olasank [31]2 years ago
8 0
First box: 7/12, if 5/12 chance of making it then 7/12 of missing

Second box: 7/8=87.5%
Think about it like There is a 1 in 8 chance of landing on blue or 12.5% and the rest of the 100% would be on not getting blue
You might be interested in
Calculate the distance from each given point to the given line.
antoniya [11.8K]
Given:  <span>2x-y-3=0.
find </span>equation for the line perpendicular to the given line that goes through the given point:<span>
(2;-1)koord of direction vector (i`m not know how it is called at you, because i'm from russia)</span><span>
=> (x-0)/2=(y-4)/-1 (</span>canonical <span>equation)
=>x+2y-8=0(general </span><span>equation)
</span>
<span>further:
{x+2y-8=0
{2x-y-3 =0    =>   y=13/5 x=14/5

(14/5; 13/5) - koord point on line
</span>|dist|=sqrt( (14/5-0)^2 + (13/5-4)^2 ) = sqtr(7.72)  = 2.78

Удачи!
<span>
. </span>











7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose 2 eggs with bacon cost 2.70 . One egg with bacon costs 1.80 . At thesebrates what will bacon alone cost
Leno4ka [110]

If 2 eggs with bacon cost 2.70, and 1 egg with bacon costs 1.80, that means that 1 egg costs 0.90, so when we subtract once more 0.90 we get the price of the bacon alone, which is in this case 0.90.

5 0
3 years ago
The school PTA invested 200.00 for the DJ. If they only made 125.00 on the dance, their profit would be -75.00? What does this m
Lerok [7]

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Venus Waldo reviewed her account statement and wanted to verify that the interest amount was correct. Her new balance was $12,09
user100 [1]

Answer:

The interest on the savings account is $46.47

Step-by-step explanation:

Here, we want to know the interest earned on the savings account.

The difference between the new and previous balance will be; 12,098.12 - 9,053.20 = $3,044.92

The difference between amount deposited and amount withdrawn is 3,298.45 - 300 = 2,998.45

This is the amount that is supposed to be on the account without interest

So the interest earned would be; 3044.92 - 2,998.45 = $46.47

3 0
3 years ago
Mark is comparing prices of different brands before he goes shopping. Who has the best deal on ice cream​? ​ ​Brand Size &amp; P
Mariana [72]

Answer:

Breyers is the correct answer

Step-by-step explanation:

$4.50/30 oz = .15

$15.36/128 oz = .12

$2.88/16 oz = .18

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find an equation of the line satisfying the given conditions. horizontal; through (-3, -8)
    10·1 answer
  • The formula F=9/5(k-273.15)+32 converts a temperature from kelvin K to degrees Fahrenheit F.
    13·2 answers
  • What the answer to number 6
    6·2 answers
  • Flip a coin and toss a 1-6 number cube. Probability of: (heads and not a 3)
    14·1 answer
  • How many dimes equal the value of 6 quarters?
    9·2 answers
  • It costs $35 per hour to rent a boat at the lake. You also need to pay a $25 fee for safety equipment. You have $200. For how lo
    7·1 answer
  • Please help! Will give brainliest!
    12·2 answers
  • The number of students attending Martin Middle School decreased by 80 over a 10-year period. What integer represents the average
    11·1 answer
  • PLEASE HELP it means a lot !
    9·2 answers
  • Here is a polygon. draw a scaled copy of the polycon with scale factor 3
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!