1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
2 years ago
8

Use distributing property : (-11) x (-15) + (-11) x (-25) plzz answer fast

Mathematics
1 answer:
Semmy [17]2 years ago
5 0
The answer is 440.
What I do is just take the -11 and -15 out of the parentheses so it is -11*-15 and the answer is 165. Then, you take -11 and -25 out of the parentheses and find the answer.
Add them together.
Hope that helped :)
You might be interested in
Need help please anybody
shepuryov [24]
The answer is 75
Explanation: 180 - 75 - 60 = 75
I sure this is true
4 0
3 years ago
Can you help me please?
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

its 34

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy, 36 cans for $3.32, or 9 cans for $0.91 ?
valentina_108 [34]

Answer:

36 cans for $3.32

Step-by-step explanation:

36 cans = $3.32

1 can =$ 0.092

9 cans = $0.91

1 can = $0.01

0.09 and 0.1 the cheaper is 0.09 dollars so 36 cans for $3.32 is better

6 0
3 years ago
The type of flower shown in the table make up an arrangement what percent of the flowers in the range that are roses
sdas [7]
Can you show the table please?
4 0
3 years ago
You roll two dice. What is the probability you get a 2 and a number greater than 2?
abruzzese [7]
Hello!

You have to find the probability of getting a 2

This is a 1/6 chance

Then you have to find the chance of getting a number greater than 2

This is a 4/6 chance

To find the chance of these happening at the same time you multiply these together

1/6 * 4/6 = 1/9

There is a 1/9 chance

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write a function for the situation. Is the graph continuous or discrete? A movie store sells DVDs for $11 each. What is the cost
    6·1 answer
  • Help please, this is times
    7·1 answer
  • Use the drawing tool(s) to form the correct answer on the provided number line.
    14·1 answer
  • The cost of a suitcase is $62.50, and the selling price is $88. Find the percent of markup on selling price.
    14·2 answers
  • Write an expression of that is equivalent to 7/8
    6·1 answer
  • Luis wants to buy a skateboard that usually sells for $79.91. All merchandise is discounted by %12. What is the total cost of th
    10·2 answers
  • An oblique square prism is shown. An oblique square prism is shown. The square has side lengths with a measure of x. The distanc
    11·2 answers
  • −13.9+ 12.8b =−13.3<br> Please need help.
    14·2 answers
  • If m _1 = 40°, then m AB<br> =
    13·1 answer
  • The data to the right represent the cost of living for 20 states. The cost of living is a measure of the average price paid for​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!