1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Thepotemich [5.8K]
3 years ago
14

PLS HELP THIS IS DUE TONIGHT

Mathematics
2 answers:
alexira [117]3 years ago
4 0
C
12x1.25
12x 1 1/4
15
Molodets [167]3 years ago
3 0
The answer is A, B, and C
You might be interested in
1) Mr. Rios bought a house in 1960 for $20,000. The value of the house increased by
lana [24]

Answer:

A = 20,000(1.05)^x

Step-by-step explanation:

To get the approximate value of the house after x years, we will use the compound interest formula

A  = P(1+r)^n

P is the principal = $20,000 (cost of house)

r is the rate = 5% = 0.05

x is the time

Substitute into the expressio

A = 20,000(1+0.05)^x

A = 20,000(1.05)^x

Hence the required expression is A = 20,000(1.05)^x

8 0
3 years ago
A dice is rolled 4 times. What is the probability of showing a 6 on every roll?
Oliga [24]

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

If the dice is rolled 4 times than the probability you will roll a 6 is 1/6 since there are only six numbers

3 0
3 years ago
What is twice 230? Write using exponents. Explain your reasoning.​
Zielflug [23.3K]
2 x 230 = 231
I’m not 100% sure if this is correct?? Hope it helps though
6 0
3 years ago
A die is tossed. find the odds against rolling a number greater than 2.
alex41 [277]
Umm what do you mean can you explain more of it 2 me plz<span />
3 0
3 years ago
What 4.86 as a mixed number
sashaice [31]

Answer:

4 43/50

Hope this help <3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the equation for a. K = 4a + 9ab a = K(4 + 9b) a = 4(K + 9b) a = a =
    10·3 answers
  • Nola hiked down a trail at a steady rate for 10 minutes. Her change in elevation was -200 feet. Then she continued to hike down
    8·1 answer
  • A regression analysis was performed to determine the relationship between the costs of a product (y), the time to make the produ
    9·1 answer
  • Whats the unit rate for $2.50 for 5 ounces
    12·2 answers
  • While exercising Ricardo walked 1/8 of a mile in 1/9 of an hour. At this rate, how far will he have travelled after an hour?
    8·1 answer
  • I need help with C. Idk how to do it.
    6·1 answer
  • The diameter of each wheel of a bicycle is 27 inches. If you are traveling at a speed of 20 miles per hour on this bicycle, thro
    7·2 answers
  • I WIL GIVE YOU NRAINLIEST HELP
    6·2 answers
  • In the past year, Lizet has spent $7,440 on her rent. What is her unit cost<br> (dollars per month)?
    13·2 answers
  • Which statement is most likely to be true for this distribution?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!