Answer: ($8.96 / 7) * 5 or $6.40
Step-by-step explanation: You need to find the price for one watermelon then multiply it by 5 to find the price of 5.
1 kilogram of baking soda costs $4.5
Step-by-step explanation:
To solve this problem, we will follow the steps bellow:
Using proportion;
Let x be the cost of 1 kg of baking soda
kilogram = $ 2
1 kilogram = x
Cross - multiply
× x = $2 × 1
× x = $2
= $2
Multiply both-side of the equation by 9
× 9= $2 × 9
At the left-hand side of the equation 9 will cancel-out 9, hence our equation becomes
4x = $18
Divide both-side of the equation by 4
= $
x = $4.5
1 kilogram of baking soda costs $4.5
Step-by-step explanation:
Answer:
no
Step-by-step explanation:
Answer:
x > 4.5
Step-by-step explanation:
Given the inequality :
14.4x - 28.2 > 36.6
Collect like terms
14.4x > 36.6 + 28.2
14.4x > 64.8
Divide both sides by 14.4
x > 64.8 / 14.4
x > 4.5