Amanda's method is linear because the number of minutes increased by an equal number every week.
Answer:
18000
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
o find the unit rate , divide the numerator and denominator of the given rate by the denominator of the given rate.
start with the rate of miles to gallons . then divide , write as a rate.
hope this helps.
where are the following vehicles name
Answer:
$3.90
Step-by-step explanation:
The total cost was $24.40.
We know the cost for beads for each necklace is also $2.20, multiply this by four to find the cost of the beads for all the necklaces.
$2.20 × 4 = $8.80
Now we will subtract this from the total price.
$24.40 - $8.80 = $15.60
$15.60 Is the remaining cost for the pendants of all four necklaces. We will now divide this by four to find the price of a single pendant.
$15.60 ÷ 4 = $3.90
<u>This means the cost of each pendant is $3.90</u>
Answer:
-10, -8, -6, -5, -2, -1
Step-by-step explanation:
I knew this because every negative number can still relate to being the least number. But hey, hope this helps. :]