1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Musya8 [376]
3 years ago
15

Please Help!!! Will Mark Brainliest!!!

Mathematics
1 answer:
Nady [450]3 years ago
8 0

Answer:

Example 3.  Same time problem:  Upstream-Downstream.

First, let us explain the meaning of "upstream" and "downstream."

When a boat travels in the same direction as the current, we say that it is traveling downstream.

downstream

Thus if b is the speed of the boat in still water, and c is the speed of the current, then its total speed is

Downstream speed = b + c

When a boat travels against the current, it travels upstream.

upstream

In this case, its total speed is

Upstream speed = b − c

Problem.   The speed of a boat in still water is 30 mph.  It takes the same time for the boat to travel 5 miles upstream as it does to travel 10 miles downstream.  Find the speed of the current.

Solution.  The key to this type of problem is same time.  That will give the equation,

Time upstream = Time downstream

Now, speed, or velocity, is distance divided by time -- so many miles per hour:

v  = d

t

Therefore,

t  = d

v

The equation will be

 Time upstream = Time downstream

 

Distance upstream

Speed upstream  = Distance downstream

 Speed downstream

 

       Let x be the speed of the current.  Then according to the problem:

 

  _5_  

30 − x =    10    

30 + x

 

       Therefore,

5(30 + x) = 10(30 − x)

 

150 + 5x = 300 − 10x

 

5x + 10x = 300 − 150

 

15x = 150

 

x = 10 mph

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A bag of 33 tulip bulbs contains 11 red tulips, 12 yellow tulips, and 10 purple tulips. Suppose two tulip bulbs are randomly sel
Harrizon [31]
The answer will be 35/132
7 0
3 years ago
Convert 45ft from feet to yards <br> PLS.Answer
guapka [62]

Answer:

15 yards

Step-by-step explanation:

3ft=1yard

45/3=15

7 0
3 years ago
Find the unit rate: <br><br> Carmen received a paycheck of $350 for 49 hours of work.
Nata [24]

Answer:

Carmen received $7.14 for each hour she worked.

Step-by-step explanation:

$350 for 49 hours of work

Write an equation, with hours as the variable

$350 = 49h

Divide both sides of the equation by 49 to find the unit rate

h = $7.14

Carmen received $7.14 for each hour she worked.

Hope this helps :)

5 0
3 years ago
What are they asking?
nadezda [96]
They are asking which one gives both the same answer.
7 0
2 years ago
Select the correct answer from each drop-down menu.
tino4ka555 [31]

Answer:   The correct answer is:   [C]:  "  15^{(7/4)} " .

____________________________________

Step-by-step explanation:

____________________________________

Note the property for square roots in exponential form:

_____________________________________

     →    \sqrt[a]{(b)^ c}  ;  ↔  bb^{(c/a)} ;

    { a\neq 0 ; [a^{(b/c)}]\neq 0 ; c\neq 0  .}.

_____________________________________

As such, given:

     →    \sqrt[4]{(15^7)} ;  

  a = 15,  b = 7,  c = 4 .

     

     →    \sqrt[4]{(15^7)} ;   ↔  15^{(7/4)} ;

     →  which corresponds to:

_____________________________________

Answer choice:  [C]:  "  15^{(7/4)} " .

_____________________________________

Hope this helps!

  Wishing you well in your academic endeavors!

_____________________________________

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A scale drawing of Joshua's living room is shown below: width 4 length 6 If each 2 cm on the scale drawing equals 4 feet, what a
    13·1 answer
  • A federal income tax exists to provide revenue for
    7·2 answers
  • -x+1=0<br><br>please let me know<br>sovle for x
    8·2 answers
  • 52,680,000,000,000 in scientific notation
    8·1 answer
  • I need help............​
    15·1 answer
  • 10 ( y - 2)<br> what is the answer
    15·2 answers
  • What is the name of the two types of graph relationships?
    11·1 answer
  • CAT FOODA grocery store is selling 6 cans of cat food for $3. Write and solve an equation to find the cost of a can of cat food.
    6·2 answers
  • I need answer ASAP OLZ
    12·1 answer
  • Please solve this for me &lt;3
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!