1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alisha [4.7K]
3 years ago
10

*15 points*

Mathematics
1 answer:
kramer3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

V = length * height * width = 18 * length * width

2,592 = 18 * length * width ; divide both sides by 18

144=  length * width ; now what 2 numbers multiplied are giving us 144?

1*144 = 144 ; 2*72 = 144 ; 3*48=144 ; 4*36 =144 ; 6*24 = 144 ; 8*18 = 144 ;

9*16 =144 ; 12*12 =144

5, 7, 10 and 11 does not divide 144 into a whole number

possible lengths and widths are: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 16, 18, 24, 36, 48, 72, 144

You might be interested in
Your mom's new car gets 32 miles per gallon and gasoline costs $1.99 per gallon. You are going to see Uncle buck for Christmas,
Mashcka [7]

The gas cost will be $19.53 for this trip.

Step-by-step explanation:

Given,

Distance covered by car per gallon = 32 miles

Cost of one gallon = $1.99

Unit rate in terms of miles;

32 miles = $1.99

1 mile = \frac{1.99}{32}\ Dollars

Therefore,

314 miles = Unit rate of mile * 314 miles

314 miles = \frac{1.99}{32}*314

314\ miles = \frac{624.86}{32}\\\\314\ miles=\$19.526

Rounding off to nearest hundredth;

314 miles = $19.53

The gas cost will be $19.53 for this trip.

Keywords: unit rate, multiplication

Learn more about unit rate at:

  • brainly.com/question/13076219
  • brainly.com/question/13096001

#LearnwithBrainly

6 0
3 years ago
-1/2x=-10<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20-%201%20%5Cdiv%202x%20%3D%20%20-%2010%20" id="TexFormula1" title=" - 1 \div 2x
Triss [41]

Answer:

x= 1/20

Step-by-step explanation:

-1/2x = -10

multiply by 2x on each side

2x(-1/2x) = -10*2x

-1 = -20x

divide by -20

-1/-20 = -20x/-20

1/20 =x

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Your parents gave you a gift card for your favorite coffee shop. The card was worth $50
meriva

Answer:

y=-3x+50

Step-by-step explanation:

y=50-3x ,where x is number of days.

6 0
3 years ago
Is 5.78778777... A rational or irrational number
Minchanka [31]
It is irrational because it does not repeat a pattern nor does it stop.
8 0
3 years ago
Please help :( Im desperate
ki77a [65]

Answer:

(2,4)

Step-by-step explanation:

When graphed the lines intersect at point (2,4) which is the solution.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Kiara has already written 37 pages, and she expects to write 1 page for every additional hour spent writing. How many hours will
    12·1 answer
  • What is the formula to find the area of a rectangle?
    12·2 answers
  • 1) A speed walker covered 4 1/2 mi in 3/4 hour. How far will he walk with the same pace in 2 hours? 3 hours? 3.5 hours?
    15·1 answer
  • Use the rules for significant figures to find the answer to the addition problem 21.4 + 15 + 17.17 + 4.003
    8·1 answer
  • The points on the graph show how much Chef Allen pays for different amounts of beans
    12·2 answers
  • To get the shade he wants,he mixed 1/8 quart of red and 3/4 quart of yellow. What is the unit rate of red paint to yellow paint?
    9·2 answers
  • Priya starts with $50 in her bank account. She then deposits $20 each week for 12 weeks.
    12·1 answer
  • 8. The fare for riding in a taxi is a $2 fixed charge and $0.30 per mile. The fare for a ride of d
    6·1 answer
  • A baseball player leads off the game and hits a long home run. the ball leaves the bat at a height of 4ft above the ground and a
    13·1 answer
  • What is 25.48271 increased by 45 thousandths?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!