Answer:
330 television set
Step-by-step explanation:
Last month production = 880 television sets
This month production = 1,210 television sets
The increase in production from last month to this month = This month production - Last month production
= 1,210 - 880
= 330
The increase in production from last month to this month = 330 television set
Answer:
11.33
Step-by-step explanation:
First find the markup
8.80 * 25%
8.8 *.25 = 2.20
The new price is 8.80+2.20 = 11
Now find the tax
11*.03
.33
Add the tax to the new price
11+.33
11.33
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
Let the steaks = X and the salmon = y.
Set up two equations:
15x + 18y = 559.81
19x + 9y = 583.66
Now using the elimination method:
Multiply the second equation by -2, then add the equations together.
(15x+18y=559.81)
−2(19x+9y=583.66)
Becomes:
15x+18y=559.81
−38x−18y=−1167.32
Add these equations to eliminate y:
−23x=−607.51
Divide both sides by -23 to solve for x:
x= -607.51 = -23 = 26.413478
Now you have the cost for a steak.
To solve for the cost of the salmon, replace x with the value in the first equation and solve for y.
15(26.413478) + 18y = 559.91
396.202174 + 18y = 559.81
Subtract 396.202174 from both sides:
18y = 163.607826
Divide both sides by 18:
y = 163.607826 / 18
y = 9.089324
Round both x and Y to the nearest cent:
X (Steaks) =$26.41
Y (Salmon) = $9.09
42 ÷ 63
63 -> 420
63x6=378
420-378=42
63->420
So, how many times does 63 go into 42? Well, it doesn't. So put down a zero on your paper, and then a decimal. So if we add a zero onto 42, it becomes 420. Well, 420 is divisible by 63. In fact, 63 goes into 420 6 times, making a total of 378. 420-378 = 42. Then the process begins again. So you've got a 0.6, and that six just keeps on repeating. On paper, you're gonna wanna put a dash over the six to show that it's repeating.
Anyways, the answer is .66 repeating.