1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pochemuha
3 years ago
9

Officer crumpkie buy 12 donuts for $6.00.how much was each donut?

Mathematics
2 answers:
Maslowich3 years ago
3 0
This problem is unit rate!
Basically, it is 12/6
So each donut is $2 !
Korolek [52]3 years ago
3 0
12 x = 6
x = 6 / 12
x = 0.5

Check 12 * 0.5 = 6
You might be interested in
Explain how both are correct./ bc I have the answer but I didn’t explain
Rudik [331]
They are both correct becuase lets say it was a shirt that was $30 and it was 30% off. For Jasani it would be 30 * 0.7 which equals $9 then you would subtract this 30 - 9 = 21. For Hanna it would be 30 - 0.3(30) which equals $21. So in the end they are both correct!
5 0
3 years ago
55%of92 in percent time
solmaris [256]
That would be <span>50.6, I believe. You multiply 92 by 55% or .55 and get 50.6 </span>
6 0
3 years ago
Sakura's house is at an elevation between 113 m and 120 m above sea level. Her friend Ted lives about 15 m below her.
Paul [167]

Answer:

98 or 105

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Mary bought 4 gallons of milk for $10.00. Jill bought 2.5 gallons for $6.00.
RoseWind [281]

Step-by-step explanation:  

In order to find the better buy, we must find the cheaper unit price or price per gallon.  To find the price per gallon, divide the cost by the number of gallons.

Mary

Mary bought 4 gallons for $11.

The price is $11 and the gallons are 4.

Jill

Jill bought 2.5 gallons for $7.25

The price is $7.25 and the gallons are 2.5

Better buy

Mary paid $2.75 per gallon and Jill paid $2.90 per gallon. 2.75 is less than 2.90, so Mary had the better buy.

3 0
2 years ago
A school dance committee is made up of 2 freshman, 4 sophomores, 2 juniors, and 2 seniors.
qaws [65]

Answer:

4 and 6.

Step-by-step explanation:

There are 4 different grades represented, so for the first question, there are 4 ways that the students can sit if they must sit together by grade.

For the second question, there are 3 grades other than senior level, so it starts with 3 ways that the students can be seated. 3 ways x 2 students per way = 6 ways

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Zach is deciding how he is going to spend his day. He can go to the library or to the mall, he can walk or bike, and he can go a
    11·2 answers
  • Which of the following equations shows direct variation between u and v? Choose all answers that are correct. A. v =1/u + 6 B. v
    5·1 answer
  • Tyreese is using algebra tiles to solve the equation below.
    8·2 answers
  • If 75% of a full budget is $1,200, what is the full budget? Using a table
    6·1 answer
  • Show all of your work, even though the question may not explicitly remind you to do so. Clearly label any functions, graphs, tab
    14·1 answer
  • What change(s) should Sylvia make to the equation to find the value of t in the above scenario?
    11·1 answer
  • 1/4 + -21/8 in fraction form marking brainley quick please
    5·1 answer
  • Which statement is true???
    9·2 answers
  • Change the following mixed expressions to fractions and then simplify the complex fractions.
    7·1 answer
  • Find the amount to be paid at the end of 3years in each case. a) principal =1,200 at12% p.a​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!