Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer:
The approximate length of the diagonal walkway is 21.21 meters
Step-by-step explanation:
we know that
Applying the Pythagorean Theorem in the square park, find out the the approximate length of the diagonal walkway
so

where
c is the diagonal of the square
a and b are the length sides of the square
we have

substitute

therefore
The approximate length of the diagonal walkway is 21.21 meters
Answer:what are you asking
Step-by-step explanation:
I can explain when I get a question
Answer: the denominator represents the number of equal parts in a whole, and the numerator represents how many parts are being considered.
Step-by-step explanation: