1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nekit [7.7K]
3 years ago
13

Find the area of the triangle. Round your answer to the nearest tenth.

Mathematics
1 answer:
Vinil7 [7]3 years ago
4 0

The answer would be A. 449.1 cm2.

You might be interested in
Is the equation true, false or open? Why?<br> 3y + 6 = 5y − 8
yuradex [85]

Answer:

3y - 3y +6 =5y - 3y -8

6 = 2y -8

6 +8 = 2y -8 +8

14 = 2y

14 ÷2 = 2y ÷2

7 = y

y=7

7 0
3 years ago
If f(x) = 3x -2 and g(x).= 4x + 1.<br> what is the sum of f(2) and g(-3)
ira [324]

Answer:

The sum of f(2) and g(-3) is -7.

Step-by-step explanation:

f(x) = 3x - 2

f(2) = 3(2)-2

f(2) = 6 -2 = 4

g(x) = 4x + 1

g(-3) = 4(-3) +1

g(-3) = -12 + 1 = -11

f(2) + g(-3) = 4 + (-11)

f(2) + g(-3) = -7

5 0
3 years ago
5trig review please help me
snow_lady [41]

Answer:

Is A

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the binomials below is a factor of this trinomial?<br> x^2- 14x+ 24
Ray Of Light [21]

Answer:

(x-2)(x-12)

Step-by-step explanation:

x^2-14x+24=(x-2)(x-12)

5 0
3 years ago
3.) You deposited $5,000 in an account that pays 4% annual interest. Find the
Maurinko [17]

The balance after one year is $5200

Step-by-step explanation:

The formula to apply here is

A=P(1+\frac{r}{n} )^{nt}

where

A=Amount of money  at the end of the period=?

P=the amount of money invested= $5000

r=rate of interest=4%=0.04

n=number of compounding per year=1

t=time in years=1

Applying  the formula

A=P(1+\frac{r}{n} )^{nt} \\\\\\A=5000(1+\frac{0.04}{1} )^{1} \\\\\\A=5000(1.04)\\\\A=5200

A=$5200

Learn More

Compound Interest: brainly.com/question/12148233

Keywords : interest, compounded annually

#learnwithbrainly

6 0
4 years ago
Other questions:
  • An SUV costs $25,535 and costs an average of $0.18 per mile to maintain. A hybrid model of the SUV costs $32,395 and costs an av
    14·1 answer
  • phillip watched a beach volleyball game from 1:45 pm to 2:00pm how many degrees did the minute hand turn?
    6·1 answer
  • If Colorado Springs, Colorado, has 1.4 times more days of sunshine than Boston, Massachusetts, how many days of sunshine does ea
    14·1 answer
  • John recieved a notice that his bank account was overdrawn by $40. He made a deposit and now his balance is $25. How much did Jo
    10·2 answers
  • Choose the graph represents the function y-3=3/2(x-4)?
    13·1 answer
  • Nikes cost $75.<br> They were reduced to $60. What is the percent of change?
    9·1 answer
  • Step by step explaination<br> 2x + 4 &lt; 8
    6·1 answer
  • Find the unit price of 3 cans of cat food for $0.85​
    13·1 answer
  • Will rounding to the nearest 10 0r 100 give a closer estimate of 748-431?
    10·2 answers
  • Please help me.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!