1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler [38]
3 years ago
11

What is the value of Z?

Mathematics
2 answers:
Andreas93 [3]3 years ago
4 0

Answer:

The first option is the answer

swat323 years ago
3 0

Answer:

21

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Rider ordered 2 hot dogs and 5 hush puppies. His total was $4.70. Write an equation in standard form for this relation, using x
yaroslaw [1]

Answer:

2x + 5y = 4.70

Step-by-step explanation:

Rider ordered 2 hot dogs and 5 hush puppies. His total was $4.70. Write an equation in standard form for this relation, using

From the above question, note that

x = cost of a hot dog

y = cost of a hush puppy.

Our Standard Equation is given as

2 × x + 5 × y= $4.70

2x + 5y = 4.70

3 0
3 years ago
Four times a number decreased by seven
Elden [556K]
In order to answer this question, we must break this mathematical expression up into a series of mathematical operations (exponent, multiplication,division, addition, and/or subtraction):

"4 times a number" - The word "times" implies that we have to multiply 4 by an unknown number. We can simply label this unknown number as x.
"cubed" - In order to "cube" a number, we must raise it to the third power, or have an exponent of 3. Our unknown number of x now becomes x3 because we raised it to the third power.
"decreased by 7" - The word "decreased" implies that we must subtract 7 from the product of 4 multiplied by x3

With all of the information we now have, we can form an algebraic expression for this problem.
"4 times a number cubed decreased by 3" now becomes:
4x3 - 7
7 0
3 years ago
Simplify the following expression as much as possible 4^10 divided by 4^10 . 7^0
nikklg [1K]

Answer:

  • 1

Step-by-step explanation:

<u>Simplify</u>

  • 4^10 divided by 4^10 . 7^0
  • 4^10/(4^10*7^0) =
  • 4^10/4^10 =
  • 1
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are the following proportional? Explain or show<br> your reasoning<br> 3/5 and 18/25
kykrilka [37]

Answer:

No, they are not proportional. 3/5 with equal out to 15/25 by using the method of Least Common Denominator!

Step-by-step explanation:

Hope this helps :)

7 0
3 years ago
Valerie is ordering salads and drinks for her friends. salads cost $7 each, drinks cost $3 each, and there is a $5 delivery char
Helen [10]

Since there is a $5 delivery charge, Valerie will surely spend those money.

Also, since a salad costs $7, and Valerie buys 3 of them, she will spend 21 more dollars.

So, salads and delivery charge sum up to 21+5 = 26

This means that Valerie has 50-26 = 24 dollars left. A drink costs $3, so she can buy

\dfrac{24}{3} = 7 drinks.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the vocabulary word for a zero percent chance of the event happening
    12·1 answer
  • A power plant discharges water into a river. Regulators determine that as long as the mean temperature of the discharged water i
    9·1 answer
  • Hailey is a salesperson who sells computers at an electronics store. She makes a base pay amount of $100 per day regardless of s
    14·2 answers
  • The cost of a rental is 160 for 5 days. At this rate, how much does it cost to rent the tent for one day?
    5·1 answer
  • A car travels at an average speed of 48 miles per hour. How long does it take to travel 180miles?
    5·2 answers
  • Simplify the expression<br> (-3+4k) - (-2+ 7k)
    6·1 answer
  • What is the following profuct?<br><br> ( sqrt 14 - sqrt 3) ( sqrt 12 + sqrt 7)
    7·1 answer
  • 2x-py=5 and 4x+5y+q=0.
    14·1 answer
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • 4.2x-1.4y=2.1 <br> Solve for y
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!