1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
3 years ago
10

what is the answer to: Mila bought 26 pounds of sausage for $65.what was the cost per pound of sausage?

Mathematics
2 answers:
mart [117]3 years ago
3 0

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

divide $65.00 by 26 pounds

Luba_88 [7]3 years ago
3 0

Answer: $2.50 per pound

Step-by-step explanation: $65/26 pound = $2.5 per ponund

You might be interested in
If 2x-1/3=-4x then x=
allochka39001 [22]

Answer:

x = 1/18

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Bill brought 2 1/3 boxes of carrot muffins for a bake sale. mike brought 1 3/4 boxes of apple muffins. what is the total number
ioda

There isn't enough information because we don't know the amount Jill brought. We know the amounts Bill and Mike bought, but we know nothing about Jill.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
$5000 dollars is borrowed for 3 months at an annual interest rate of 18%. How much interest must be paid?
PIT_PIT [208]

Answer:

Step-by-step explanation:

18:12*3=4,5

5000*4,5:100=225

5000+225=5225

7 0
2 years ago
When g ( t ) = 3 t 2 + 2 t + 1 , evaluate g ( − 4 )
Luda [366]

Answer:

Just substitue every 't' with -4

Step-by-step explanation:

g(-4) = 3*(-4)*(-4) + 2*(-4) + 1

g(-4) = 64-8+1

g(-4) = 57

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify the ratio 4 22 30
GenaCL600 [577]
The answer is 2:11:15
you simply divide the number by 2
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the range of Variable B? Scatter plot on a first quadrant coordinate grid. The horizontal axis is labeled Variable A. Th
    11·1 answer
  • Which strategy best explains how to solve this problem?
    11·1 answer
  • George believes the Art Club students at his school have an unfair advantage in being assigned to the art class they request. He
    11·1 answer
  • The standard kilogram (fig. 1.1a) is a platinum–iridium cylinder 39.0 mm in height and 39.0 mm in diameter. what is the density
    7·1 answer
  • : the variance of a series of numbers is the sum of the squares of their differences from the mean (average) of the numbers divi
    6·1 answer
  • Best gets brainly ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    6·1 answer
  • 2 Points<br> Factor the trinomial below.<br> 9x2 + 12x+ 4
    11·1 answer
  • Two hundred fifteen people have been invited to a reception. The men get a gift of candy that cost $ 6.95 each, and the women ge
    14·1 answer
  • I need help in solving a math problem.
    5·1 answer
  • If baby potatoes costs 1.62 and if green beans costs 2.54 and vera bought 2.625 pounds of potatoes and 1.5 pounds of green beans
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!