1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ValentinkaMS [17]
2 years ago
7

A 3-gallon bucket of paint costs $103.68. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
prohojiy [21]2 years ago
5 0

Answer:34.56

Step-by-step explanat 103.68 divded by 3 = 34.56

You might be interested in
Tonya plans to join a fitness club. She researched the costs to join different clubs in her area and found that there is a linea
worty [1.4K]
B because it’s the only one that doesn’t double in value
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2x2 +5x+8<br> Given x 3-2, the expression<br> x+2.<br> is equivalent to
Masteriza [31]

Answer:

x=-1

Step-by-step explanation:

so 3-2 is 1 right so what humber + 2 is 1 well -1 becasue -1 + 1 is 0 and plus 2 would be 1 so its -1 (or x= -1). Hope this helped!

6 0
2 years ago
What is the perimeter of JKLM?
Jobisdone [24]

Answer:

45

Step-by-step explanation:

KL = 12 because the triangle is isosceles ( base angles are congruent)

KJ = JM = 12 because the triangle is equilateral ( all angles are equal 60°)

the perimeter is

P = 9 + 12 + 12 +12 = 9 +36 = 45

5 0
2 years ago
14n = -126<br> Need Hell ASAP<br> Algebra Quiz
sweet-ann [11.9K]

14n=-126

/14 /14 divide by 14 on both sides of the

equation

n=-9

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Whats the best way to solve angle problems​
sweet-ann [11.9K]
Like what kinds? Finding out the type of angle? The degree?
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone tell me if I got the right answer!!!
    15·2 answers
  • For a store contest four out of 65 people who visit the store will receive a free DVD if 455 people visit the store how many DVD
    10·1 answer
  • Ned took a test with 25 questions. He lost 4 points for each of the 6 questions he got wrong and earned an additional 10 points
    8·2 answers
  • What is 2346*5688? Then you have to divide it by 2
    10·2 answers
  • Just this question I've tried but don't understand it
    5·1 answer
  • Victor malaba has a net income of $1,240 per month if he spends $150 on food, $244 on a car payment, $300 on rent, and $50 on sa
    8·1 answer
  • Alex wants to construct a line segment through R that makes the same angle with line segment QR as line segment PQ. The figure b
    11·2 answers
  • What is one way to analyze the facts gathered from research for a persuasive essay or argument?
    15·2 answers
  • Huong is organizing paperback and hardback books for her club’s used book sale. The number of paperbacks is 12 less than three t
    9·1 answer
  • The regular price of an item at a store is p dollars. The item is on sale for 20% off the regular price. Some of the expressions
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!