1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ValentinkaMS [17]
3 years ago
7

A 3-gallon bucket of paint costs $103.68. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
prohojiy [21]3 years ago
5 0

Answer:34.56

Step-by-step explanat 103.68 divded by 3 = 34.56

You might be interested in
Sybille makes and sells candles for her Possible Project business. Sybille sells multi-scented candles for $3 each and single-sc
trasher [3.6K]

Answer:

24 multi-scented candles

10 single-scented candles

Step-by-step explanation:

There was no question, so I am going to assume that you want to know how many of each type of candles were sold.

Let m = no. of multi-scented candles

     s = no. of single-scented candles

(1)      m + s = 34             (2)   3m + 2s = 92      

               s = 34 - m              3m + 2(34 - m) = 92

                                              3m + 68 - 2m = 92

                                                  m + 68 = 92

                                                           m = 24

              s = 34 - 24 = 10

4 0
3 years ago
Warm-Up
Sveta_85 [38]

Answer:

Graph # 3

Step-by-step explanation:

-2x + 5y > 15               Let x  = 0  solve for y

 -2(0) + 5y = 15             change the > to an =

     5y = 15

      y =3     Point (0, 5) is on the graph

 Graph # 3 is correct because the y-intercept  is 5  

    x          y

    0          3                    -2(0) + 5y = 15;     5y = 15

    5          5                  -2(5) + 5y = 15;    -10 + 5y = 15;  5y = 25; y = 5

    10         7                   -2(10) + 5y = 15; -20 + 5y = 15; 5y = 35; y = 7

   The graph > the line is dotted and you will shade above the line

4 0
3 years ago
Someone help with this plllzz fast
kupik [55]
Since you have the square root of x, you would need to square it to reverse the square root, and just have x. Then, you would have to square the 4 on the otherside, to get x=16
3 0
3 years ago
Subscribe to my channel, its called common arts and has a purple logo, and says common arts on it. It's mainly math, but I will
Natalka [10]

Answer:

ok

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rachel budget $76.50 for school clothes. This is 0.45 of her total budget. How much does Rachel have in her total budget?
enot [183]
If Rachel's total budget was n, then:
.45n=$76.5 divide both sides by .45
n=$76.5/.45
n=$170.00 Rachel's total budget.
Oct 23, 2015 12:21 AM

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to solve 4x-c=k solve for x
    9·1 answer
  • Simplify by dividing negative three over eight ÷ five over nine . (5 points)
    15·1 answer
  • Line segment AB has a length of 2 units. It is translated 6 units to the right on a coordinate plane to obtain line segment A'B'
    10·2 answers
  • What is the solution to this system of equations<br>(5z +y=2<br>( 47 +y=5​
    12·1 answer
  • Analyze tables use the table that shows the percents of blood types of 145 donors during a recent blood drive
    5·1 answer
  • 324.5 as scientific notation;<br><br> step by step explanation please
    11·2 answers
  • A factory produces weighted balls to use for exercise by filling spherical rubber shells of different sizes with the sand like m
    13·2 answers
  • Express these ratios in their simplest form.
    8·1 answer
  • Which expression is equivalent to (5 x 6)x(3 x 2)?
    5·2 answers
  • Question 5
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!