1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonja [21]
3 years ago
8

The measure of an angle is 89. Find the measure of its supplement

Mathematics
1 answer:
prohojiy [21]3 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

Supplementary angles are equal to 180°. To determine the supplement of any angle, subtract the given angle from 180°.

\text{Supplement \: of \: 89  \: \degree = 180 \degree - 89\degree =  \boxed{ \bold{ \text{91\degree}}}}

Hope I helped ! ツ

Have a wonderful day / night ! ♡

# { \underbrace{ \text{Carry \: On \: Learning}}} !! ✎

▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁

You might be interested in
What is cosine ? I really need this answer for my test tomorrow. Please help
Kisachek [45]
Cosine is \frac{adjacent}{hypotenuse} which applies to a right triangle. I hope that helps you.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Graph the linear equation find three points that solve the equation then plot on the graph 2y=-x+2
balu736 [363]
I guess this is the line
\binom{0}{2}  \binom{2}{3}  \binom{4}{4}

7 0
3 years ago
Ryan is planning a party for 138 people.Paper plates are sold in packs of twelve.How many packs of paper does ryan need to buy s
Artyom0805 [142]

Divide the number of people by the number of plates per pack:

138 / 12 = 11.5

He need to buy 12 packs of plates to have enough.

6 0
3 years ago
Due Tomorrow at 4 help me
RideAnS [48]

Answer:

question 1: option C (1)

question 2: option A (3)

Step-by-step explanation:

hope it helps!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fractions! please help!!!
matrenka [14]
<span>16.66=16 <span>33/50 should be the answer

</span></span>
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 5. You deposit $300 in an account Urat pays 1.48% annual interest. What is the balance after 1 year if the
    13·1 answer
  • Solve the given inequality. Round to the nearest ten-thousandth, if necessary. e x &gt; 14
    10·1 answer
  • X/6 + 4x/7 = 93<br><br> Please Explain<br><br> a. 126<br> b. 781 1/3<br> c. 18 3/5<br> d. 133
    10·1 answer
  • Each side of a square is increasing at a rate of 7 cm/s. At what rate is the area of the square increasing when the area of the
    14·1 answer
  • If a scale is 1:5000 and the model length is 15 cm how much cm is the real length?
    7·1 answer
  • Which expressions are equivalent to 0.75(4h - 6)
    14·1 answer
  • 6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?
    14·1 answer
  • 6
    5·1 answer
  • Mean rent is $820 with standard deviation of $217. Johns rent is $1325. How much higher would johns rent have to be to be consid
    7·1 answer
  • Which number is the smallest number 1.3 0.13 1,03 0.103 1.3
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!