1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
storchak [24]
2 years ago
15

Find the value of this expression if x = -1 and y = 9. x²y -7

Mathematics
1 answer:
Zarrin [17]2 years ago
5 0

Answer:

-9/7

Step-by-step explanation:

Simplify and remove like terms.

You might be interested in
PLEASE I NEED HELP ASAP​
Kruka [31]

Answer:

determine all the other angles amount and that will give you your answer, also find the two 180 degree angles, such as the one flat going left to right and the one at an angle going left to right

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
If you do it the whole thing ill brainliest you :3
Arlecino [84]

Answer:

Answer in the file

Step-by-step explanation:

Pls vote my answer as brainliest

3 0
2 years ago
Which unit would you use to measure the weight of a car <br> A. mg <br> B. kg <br> C. g<br> D. km
kobusy [5.1K]

Answer:

A. Mg

Step-by-step explanation:

Brainliest plezzzzzzzzz

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help its 7th grade dis trubtive proprety
alina1380 [7]
It would be -4x+(-12)=12 good luck
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose you have a ​$8-off coupon at a fabric store. You buy fabric that costs ​$7.50 per yard. Write an equation that models th
zhannawk [14.2K]

Answer:

= 7.5x-8

Step-by-step explanation:

Total cost = cost per yard * yard of fabric - coupon

total cost = 7.5 x - 8

y = 7.5x-8

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The perimeter of a rectangular poster is 188 inches. Its length is 6 inches longer than its width. What is the area of the poste
    11·1 answer
  • If x is 50 then what is x4+44+3.5
    9·1 answer
  • PLEASE HELP 20 POINTS
    6·2 answers
  • What is the sum of fifteen and ten?
    14·1 answer
  • I need help help me
    10·2 answers
  • A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
    14·1 answer
  • Lonnie has saved 80% of the money she needs to buy a new video game if she has saved$36 how much does the video game cost​
    11·1 answer
  • Hello, I’m not sure why do I have to use the interquartile range for (d)
    6·2 answers
  • HELPP ILL PUT YOU THE BRAINIEST The set of all values that a function can take as inputs is called the
    14·2 answers
  • Y+5=2(x+1) find x and y intercepts
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!