1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DedPeter [7]
2 years ago
8

A rate where the second number is a 1 is called a ________. Choose the answer that best completes the sentence.

Mathematics
2 answers:
Veronika [31]2 years ago
8 0
Unit rate because unit is referring to one so for example for every unit, there are 6 apples. The unit in the case would be a box
ikadub [295]2 years ago
8 0
Unit rate because it means a rate with 1 in the denominator.
You might be interested in
A student is making a project that requires a large triangular base. The student has two pieces of wood that are 20in and 17in l
IRISSAK [1]

Answer:

Write a short story about a character who experiences a turning point in life. Use this Writing Plan/Graphic Organizer below to format (construct) your story. It must also be submitted with your short story and I will issue you two separate grades (one for the organizer one for the write-up).

Start with a writing plan (organizer)

1. Title - Your choice

2. Audience - Classmates and teacher

3. Theme - Your choice

4. Purpose - To entertain, share insight

5. Time Frame - Start today and due on 11-7-20 at 11:59 pm

6. Beginning - Introduce characters etc.

7. Middle - Turning point

8. End - Resolution

Use a minimum 150 words

Step-by-step explanation:

Write a short story about a character who experiences a turning point in life. Use this Writing Plan/Graphic Organizer below to format (construct) your story. It must also be submitted with your short story and I will issue you two separate grades (one for the organizer one for the write-up).

Start with a writing plan (organizer)

1. Title - Your choice

2. Audience - Classmates and teacher

3. Theme - Your choice

4. Purpose - To entertain, share insight

5. Time Frame - Start today and due on 11-7-20 at 11:59 pm

6. Beginning - Introduce characters etc.

7. Middle - Turning point

8. End - Resolution

Use a minimum 150 words

7 0
3 years ago
47 was divided by the power of ten to get 0.047 what power of ten was divided
Dmitrij [34]

Answer:

1,000

Step-by-step explanation:

47 to 0.047 moves 3 places

47, 4.7, 0.47, 0.047

this means that the power of then used should have 3 0's

making the power of ten 1,000

3 0
3 years ago
What is x−27=67 solve for x
weeeeeb [17]
<span>x−27=67 solve for x

Add 27 to both sides, then

x -27 +27 = 67 + 27
x = 94


</span>
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which are monomials?<br><br> -7<br><br> a<br><br> x + y<br><br><br><br> 24r2st3<br><br><br> bx
amid [387]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How are the solutions to the inequality -3x&gt;18 different from the solutions to -3x&gt;18 ?
Novay_Z [31]

Answer:

x < -6

Step-by-step explanation:

 -3x > 18

Divide both sides by -3

-3x/-3 < 18/-3

Note : in inequalities when both sides are divided by negative or minus, the inequality sign changes.

Therefore

x < -6

There's no difference as the equations are the same

I hope this was helpful, please rate as brainliest

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A summer camp has divided its campers into 8 groups of 9 campers.How many campers are at the summer camp?
    14·2 answers
  • What’s the domain of (3,7),(4,1),(-1,-8),(2,2),(4,-1)
    5·1 answer
  • The price of 2 chocolate muffins are $1.50 at the corner store. How much would 7 Chocolate muffins cost?
    8·1 answer
  • Need help fast <br> (X-5)^2+11=20
    12·2 answers
  • The three linear equations have y intercept of -3.8 and 7 respectively. Yet, a function can have only one y intercept. which of
    8·1 answer
  • If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?
    15·1 answer
  • URGENT!!!!!!!!! will give 30 points and brainlist and if its right i might pay 20$$$$ dollars no cap!!!
    12·1 answer
  • Which statement about the equation y = 5x – 8 is correct?
    11·2 answers
  • If 4.2 cups equals 1 liter, how many liters equals 21 cups?
    12·1 answer
  • What comes next in the following series?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!