1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ipatiy [6.2K]
3 years ago
6

If 23% of is 46, then what is the value of ?​

Mathematics
1 answer:
Inessa [10]3 years ago
6 0

Answer:

10.58

Step-by-step explanation:

the percentage multiplier is 0.23

so do 46 x0.23 = 10.58

You might be interested in
What is the Answer to -14.5 + (-1.24)
Bingel [31]
The answer would be -15.74
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
1a. Alex skateboards at a constant speed from his house to school 4 miles away. It takes him 15 minutes. What fraction represent
erastovalidia [21]
Minutes - 15/4
or
Seconds - 15/240
3 0
2 years ago
During the period 1985–2012, the projected enrollment B (in thousands of students) in public schools and the projected enrollmen
Zina [86]
The equation that models the difference in the projected enrollments for public schools and private schools as a function of the number of years since 1985 is B - R = (-18.53t^2 + 975.8t + 48140) - (80.8t + 8049) = -18.53t^2 + 975.8t + 48140 - 80.8t - 8049 = -18.53t^2 + 895t + 40091
3 0
3 years ago
A group of friends wants to go to the amusement park. They have no more than $65 to spend on parking and admission. Parking is $
Aloiza [94]

Considering the definition of an inequality, the number of people who can go to the amusement park is 3.

<h3>Definition of inequality</h3>

An inequality is the existing inequality between two algebraic expressions, connected through the signs:

  • greater than >.
  • less than <.
  • less than or equal to ≤.
  • greater than or equal to ≥.

An inequality contains one or more unknown values ​​called unknowns, in addition to certain known data.

Solving an inequality consists of finding all the values ​​of the unknown for which the inequality relation holds.

<h3>Number of people who can go to the amusement park</h3>

In this case, you know that:

  • A group of friends has no more than $65 to spend on parking and admission.
  • Parking is $9.75, and tickets cost $16.25 per person, including tax.

Being "p" the number of people who can go to the amusement park, the inequality that expresses the previous relationship is

$9.75 + $16.25×p ≤$65

Solving:

$16.25×p ≤$65 - $9.75

$16.25×p ≤$55.25

p ≤$55.25÷ $16.25

<u><em>p≤ 3.4</em></u>

Finally, the number of people who can go to the amusement park is 3.

Learn more about inequality:

brainly.com/question/17578702

brainly.com/question/25275758

brainly.com/question/14361489

brainly.com/question/1462764

#SPJ1

4 0
2 years ago
The total simple interest on $1600 invested for five years is $224. What is the percentage rate per annum?
mash [69]

Answer:

The percentage rate per annum is 2.8%

Step-by-step explanation:

We need to multiply the principal by the time, then divide the interest by the product of P×T, so:

1,600 × 5 = 8,000

224 ÷ 8,000 = 0.028

Then we convert our final product to a percentage.

0.028 to a percent is 2.8%

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the multiplicative inverse of the sum of 1/3 + 1/5 ? Express in simplest form
    11·1 answer
  • 2x^2-3x=0 helppppppppppp with steps pls
    6·1 answer
  • Another company offers a rate os $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour
    6·2 answers
  • The length of human pregnancies from conception to birth follows a distribution with mean 266 days and standard deviation 15 day
    15·1 answer
  • QUESTION is in the picture
    13·1 answer
  • Jada walks up to a tank of water that can hold up to 10 gallons.When it is active, a drain empties water from the tank at a cons
    7·1 answer
  • A study is performed in a large southern town to determine whether the average amount spent on food per four-person family in th
    15·1 answer
  • A deal is a deal, so here is a good one, let's see who gets it right. I had $10.00. My mom gives me $30.00, My dad gave me $30.0
    7·1 answer
  • Monica works for a food market. She can randomly be assigned to 3 different crews. She can be
    10·1 answer
  • What is the answer to the problem plss!!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!